VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krasíkov hlásí rekordní účast

Krasíkov –  Slavnosti jablek přilákaly na vrch ke zřícenině nebývalé množství návštěvníků, organizátoři rozšířili slavnosti 
i na úpatí kopce.

1.10.2016
SDÍLEJ:

Slavnosti jablek 2016Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Desítky pytlů natrhaných jablek, stovky litrů moštu a tisíce návštěvníků, k tomu hřejivé slunce začínajícího podzimu, prostředí nádvoří zříceniny Krasíkova a úpatí vrchu, ale také louka plná aut. V sobotu se u Kokašic konaly už čtrnácté Slavnosti jablek. Ruční měřidlo počtu návštěvníků se v pozdních odpoledních hodinách zastavilo na čísle 5340. Už loni organizátoři při pěti tisícové účasti hlásili rekord, letos byl tedy opět překonán.

Jak název slavností napovídá, jde především o jablka. Každoročně porota z veřejnosti hodnotí donesené štrúdly a letos tomu nebylo jinak. „Účast lidí je rok od roku větší, letos máme oproti tomu ale méně soutěžních štrúdlů. Bývá jich dvacet až třicet, letos jich soutěžící přihlásili jedenáct," uvedl za organizátory Jan Florian z Místní akční skupiny Český Západ. A protože roste počet zájemců o slavnosti, je akce rozšířena o stánky a program i na úpatí kopce. „Na vrch se to už nevejde. Na úpatí tedy máme dalších asi čtyřicet stánků a samostatný program, který bychom chtěli příští rok dále upravit, aby šlo o plnohodnotnou samostatnou scénu," dále Deníku řekl Florian.

Zmiňovaná soutěž má dvě kategorie. Nejchutnější štrúdl se jmenoval Lázeňák a byl od Marka Bocana z Konstantinových Lázní, druhé místo získala Hana Slánská, třetí nejchutnější upekla Zdeňka Kráčmarová a dala mu název Babiččin štrúdl. V kategorii Nejkrásnější zvítězil štrúdl Barborka od Jany Divišové, druhé místo získala Martina Friedenbergerová a pomyslný bronz obdržela slečna Baruška Janotová.

Slavnosti jablek nabídly množství stánků s občerstvením, tvůrčí dílny pro děti, divadlo, vystoupení flašinetáře, přednášky o historii hradu, ukázky práce záchranářů záchranné služby Royal Rangers, hudební vystoupení a na úpatí vrchu i představení moderní disciplíny parkour v podání skupiny Break-out z Bezdružic.
A také se hodně moštovalo. Ruční výroby lahodného nápoje z jablek se ujali členové Vítečku z Černošína.

Jablka rozdrtit, nandat do lisu a ručně vylisovat. Pak lis vysypat a vzniklý mošt přecedit přes látku a nalít do barelů.To nesčíslněkrát opakovaně. Na moštování se podíleli uživatelé, pracovníci střediska Víteček v Černošíně, dobrovolníci a členové 15. přední hlídky Royal Rangers. „Před moštováním jablka přebíráme a ta špatná spolu s vylisovanou drtí poputují jako krmivo pro zvěř," přiblížil za Víteček Jan Suchna a kolem čtvrté hodiny odpolední dodal, že vylisováno mají už přes tři stovky litrů moštu.

Jablka na moštování byla částečně ze zahrady v Černošíně a částí ze sadů pod vrchem Krasíkov. Už loni se dohodli organizátoři s majitelem sadu a letos si opět mohli natrhat dostatečné množství jablek ze stromů, které jsou mnohdy původními odrůdami. „Celkem se podařilo načesat padesát šest pytlů jablek. Mošt dělají ve stánku Víteček a také Domaslavští. Co zbude, využije se při akci v Olbramově," poukázala Miroslava Válová.

Slavnosti jablek doplnily další akce jako bylo otevření zámku v nedalekých Bezdružicích, jízda motorovým vozem Hurvínek na lokálce do Bezdružic nebo závěrečný bál sezóny a amatérská soutěž v country tancích ve dvoře Krasíkov.

Autor: Antonín Hříbal

1.10.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení