VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křížová cesta na Ronšperk je opět kompletní

Stříbro – Ladislav Kůs a jeho syn Ladislav nainstalovali ve spolupráci s autorem Ivanem Komárkem a Miroslavem Kaltenbrunerem z občanského sdružení Ronšperk obrazy utrpení Krista do rekonstruovaných kapliček křížové cesty na vrch Ronšperk u Stříbra.

22.10.2012
SDÍLEJ:

Instalace křížové cestyFoto: Martina Sihelská

Po nedávno otevřené vyhlídce je tak křížová cesta další atrakcí kopce čnícího nad hornickým městem.

Čtrnáct kapliček křížové cesty v uplynulých desetiletích chátralo. O jejich záchranu se postaralo občanské sdružení Ronšperk, které je postupně opravilo. Projekt na záchranu kalvárie se zrodil v roce 2010. „Stavební obnova kapliček byla provedena v roce 2011 díky významné finanční podpoře z Evropské unie a také díky vratné půjčce od města Stříbro," uvedl Miroslav Kaltenbruner.

Po rekonstrukci kapliček nastala další fáze záchrany křížové cesty, a to obnova obrazů. Výjevy z poslední cesty Ježíše Krista se dochovaly v počtu pěti kusů. O obnovu všech 14 obrazů se postarali keramik František Švancar a akademický malíř Ivan Komárek. „Práce to byla radostná," vyjádřil se Deníku malíř. „Zadání bylo obnovit křížovou cestu. V muzeu jsem si prohlédl původní desky, které se zachovaly a které by se daly restaurovat, ovšem nešlo by udělat celkovou rekonstrukci," popsal Komárek.

V knihovně Národní galerie si proto umělec vybral jako předlohu Fürichovu křížovou cestu. „To byl umělec z počátku devatenáctého století a byl vlastně takovým vzorem tehdejším tvůrcům křížových cest. Z něj jsem také vyšel. Udělal jsem si sice volné kompozice, ale snažil jsem se držet tématu i dobově a vytvořit realisticky pojatou křížovou cestu. V dílně se pak obrazy přenesly stylem holandské fajáns, nebo takzvaného cibuláku, na kachle," uvedl dále malíř.

Kachle byly také počátkem října vystaveny ve stříbrském muzeu. Po výstavě v muzeu byly kachle nainstalovány do kapliček. „Postupně se kachle vkládají, pak se to musí ještě doštukovat a zarovnat. Spáry zaplníme průhledným silikonem, aby se dovnitř nedostala vlhkost. Rámeček kolem obrazů bych udělal okrový," řekl akademik Ivan Komárek, který si chválí spolupráci s Františkem Švancarem. „Už mnohokrát v minulosti se naše spolupráce dobře osvědčila. Pan Švancar je svém oboru jedničkou," chválil Komárek.

S instalací pomohli umělcům otec a syn Kůsovi. Na pomoc s provedením terénních úprav kolem kapliček přišli ve svém volném i členové občanského sdružení Strom.

Každá záchrana památek je ve Stříbře vítaným aktem. „Je to dobře, že to někoho napadlo. Jsem ráda, když se zde v okolí cokoliv opraví a změní k lepšímu," řekla k obnově křížové cesty Pavla Nová ze Stříbra.

Opravy se pomalu chýlí ke konci, sdružení ale ještě potřebuje peníze na dokončovací práce a údržbu. „Udělali jsme sbírku a kdokoliv by nám chtěl přispět na křížovou cestu, může tak učinit na číslo účtu: 1233930/8030 VS 2010," dodal Kaltenbruner.

Obnova křížové cesty vyšla na 600 tisíc korun, z toho 85 procent byla evropská dotace, 90 tisíci přispělo sdružení Ronšperk. Město Stříbro poskytlo vratnou půjčku 510 tisíc korun.

Martina Sihelská

Autor: Jiří Kohout, Redakce

22.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení