VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kukačka vystřídala skorce vodního

Tachovsko – Ptákem roku se stal opeřenec, který nestaví hnízda a jeho mláďata nemilosrdně shazují nevlastní sourozence k zemi.

6.3.2010
SDÍLEJ:

Kukačka obecnáFoto: Deník/Šimr Petr

Pokles množství párů, výjimečné postavení a nejznámější hlas byly kromě jiných také důvody, proč ornitologové vyhlásili kukačku obecnou za ptáka roku 2010. Tím vystřídala skorce vodního, ptáka roku 2009. „Kukačku jsme vybrali jako široce známý druh, který neodmyslitelně patří k české a moravské krajině,“ objasňuje důvody výběru Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické (ČSO), která kampaň Pták roku organizuje už od roku 1992, a pokračuje: „Kukačka navíc v letošním mezinárodním roce biodiverzity dobře ukazuje, že každý druh je v přírodě nezastupitelný. Se ztrátou kukačky bychom přišli i o ojedinělý fenomén naší přírody, o hnízdní parazitismus. Úbytek kukačky zřejmě souvisí s intenzifikací zemědělství, která je dána Společnou zemědělskou politikou Evropské unie. Proto je reforma Společné zemědělské politiky jednou z našich priorit.“

Kukačka je sice široce známým opeřencem a poslem jara, ale její návrat do naší přírody nemusí být tak samozřejmý jako dnes. „I kukaček u nás ubývá, aniž bychom přesně znali příčinu. Celkovou početnost kukaček u nás odhadujeme na třicet pět až sedmdesát tisíc párů. V posledních letech ale došlo k výraznému úbytku až téměř na polovinu oproti počátku osmdesátých let minulého století,“ shodují se ornitologové.

Zvláštnost kukačky je v jejím způsobu rozmnožování. „Je jediným hnízdním parazitem u nás, nestaví si vlastní hnízdo, ale snáší svá vejce do hnízd až několika desítek hostitelských druhů,“ vypovídá ředitel ČSO a dodává, že i přes známost zůstává kukačka velice tajemným ptákem. „Setkání s kukaččím mládětem či vejcem je vzácné. Dokonce ani většina ornitologů se přes všudypřítomné hlasové projevy kukaček s jejich potomstvem v cizích hnízdech nikdy nesetkala,“ dodává ornitolog.

Její kukání je také opředeno řadou pověr. Říká se například, že kolikrát kukačka zakuká, tolik let života človéku zbývá. „Kukačka je vzácná, když jí slyším, vždycky mě to svádí počítat,“ říká Jitka Honzíková ze Studánky a dodává: „Zřejmě to s tím potomstvem v cizích hnízdech dělá velice mazaně, když na ní jen tak nepřijdou a taky to bude asi tím, že je kukaček málo.“

Na Tachovsku jsou kukačky v poněkud větším počtu, než například v okolí Plzně. To potvrzují slova zachránce zraněných zvířat Karla Makoně, vedoucím Záchranné stanice živočichů v Plzni. „Pokud se pohybuji po Tachovsku, tak nejvíce jsou slyšet v okolí Tisové. To je zřejmě způsobeno tím, že svá vejce snášejí do hnízd rehků a rákosníků, kteří jsou v té lokalitě hojní,“ říká Makoň. Náhodní nálezci vypadlých mláďat z hnízda by měli být obezřetní a mladé ptáky nebrat. „Může to vypadat, že se o mladé kukačky mimo hnízdo nikdo nestará, ale když si pozorovatel počká, tak zpravidla do dvaceti minut přilétnou rodiče mládě nakrmit,“ dodává ochránce.

Autor: Antonín Hříbal

6.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení