Prvním odvážným byl Vladimír Franc, který si tetovací studio otevřel v Košířích. Poté se studia postupně začala otevírat po celé republice. Jedno z nich si otevřel i Daniel Rosa.

„Já jsem pendloval hned mezi dvěma studii, ale chtěl jsem mít pouze své, a to jsem si nakonec splnil,“ vysvětloval na úvod tatér Daniel Rosa. V tetování tedy načali novodobou historii tohoto umění Pražáci.

„Ti se tetovali hned od začátku, jelikož byli odvážlivější,“ míní Rosa. Po roce 2003 se rozjelo tetování v České republice masově. Skeptici si mysleli, že to bude móda tak tří let, ale mýlili se. „V roce 2003 až 2005 totiž u nás tetování zažilo velký boom,“ podotkl Rosa. Tomu jsme pak položili i pár otázek.

Kdy jste vlastně začal s tetováním?
Poprvé mě napadla myšlenka, že bych se mohl tetováním živit, v roce 1994. Ze začátku jsem zkoušel tetovat hlavně kamarády. Udělal jsem tetovací kurz v Německu a v roce 1996 jsem oficiálně otevřel studio v Plané. V roce 2003 jsme s kamarádem otevřeli ještě jedno velké studio v Sušici. Po roce jsem se ale rozhodl zůstat ve svém studiu v Plané kde bydlím, protože pendlovat mezi dvěma studii bylo opravdu náročné.

Jaké tedy byly vaše začátky?
Strašné. Od začátku vás všichni odrazují ať už jste ve městě či obci. Ale já jsem to překonal a jsem za to moc rád. Ale jedno mohu říci, na začátku jsem si nikdy nemyslel, že bych se tetovaním mohl opravdu živit. Na druhou stranu je hezké, když se vaše práce změní v koníček, pak vás takové zaměstnání hodně naplňuje.

Jak se vůbec dostanete k tetování?
Tak k tetování vede hrozně moc cest. Můj názor však je, že to musíš mít v sobě. Dříve se hodně jezdilo na kurzy do Německa, ale teď již máme k tomu v Česku otevřené školy, ale podle mého názoru vás tam toho hodně nenaučí, spíše je to taková průprava.

Co musíte splnit abyste mohl tetovat?
Určitě musíte mít kurz a umět dobře malovat. Ale neznamená to, že když umíte malovat, budete hned dobrý tatér, hodně záleží na technice tetování. Kurz, který se musí udělat, je podobný jako v Německu, je poměrně drahý. Za čtrnáct dní zaplatíte kolem padesáti tisíc korun. Ale určitě se to dá zvládnout, tedy pokud to člověk chce dělat. Velká chyba je, že spousta lidí se to snaží udělat pouze v rámci zisku a na takové práci to jde určitě vidět. I přesto se však ti šikovní tatéři později vytříbí.

Jak si shání začínající tatér stálou klientelu?
Určitě ze začátku to nebude mít lehké, jelikož si teprve buduje svou pozici. Jinak klientelu určitě získá kvalitou odvedené práce. Hodně také záleží na jednání se zákazníkem. Navíc vždy platilo, že spokojený zákazník je nejlepší reklama.

Když se chce někdo poprvé tetovat, co by měl vědět?
Každý kdo chce začít s tetováním, by měl nejdříve zjistit jaký styl je mu blízký. Jestli ornament, biomechanika, barevná či stínovaná tetování, atd. K tomu slouží katalogy s motivama a časopisy o tetování, které si mohou zákazníci prohlédnout. Lidé berou tetování jako ozdobu, nebo v něm hledají hlubší význam, ale každý si najde obrázek, který se mu líbí. Z mých skušeností ti, kteří stále váhají a kladou si otázku „bude se mi to za pět let líbit,“ se nakonec k tetování neodhodlají.

Tetování však některým zájemcům nahání velký strach…
Tak to nemohu posoudit, se mnou je sranda. Pokud se někdo pro tetování rozhodne, pak strach odpadá. Musíte to prostě brát s humorem a nadsázkou.

Jak to máte s hygienou?
Barvy jsou hypoalergení a testovány státním zdravotním ústavem na nezávadnost. Používají se jednorázové sterilní jehly z chirurgické ocele, ochranné rukavice a veškeré pomůcky na tetování či piercing jsou denně vyčištěny ultrazvukem a následně vysterizilovány v parním sterilu. Hygiena chodí na kontrolu průměrně třikrát do roka. Zaměřuje se nejen na prostředí, ale také jak se ekologicky likviduje odpad. Také kontroluje zda se dodržují veškerá jejich stanovení a nařízení.

Hodně zájemců o tetování se však bojí bolesti…
Každý člověk vnímá práh bolesti jinak. To co je pro jednoho nepříjemné považuje druhý za méně bolestivé a naopak. I muži a ženy cítí bolest odlišně, je dokázáno, že ženy snášejí tetování do slabin daleko lépe než muži a ti zase lépe snášejí motivy časově náročnější. Jinak za citlivější místa se považují třísla, boky, žebra, nárty, lokty a krk. Naopak za méně bolestivá ramena a lýtka.

Jaké trendy v tetování v současné době letí?
Po patnácti letech se opět vrací staré motivy. Dříve velký hit keltský tribal je na ústupu. V kurzu jsou teď zvířata a draci. Velký boom pak zažívají motivy hvězd či nápisy. Klientovi vyjdu vždy vstříct, ale nejraději dělám biomechaniku a obrázky démonů, či lebek. Novým trendem je také UV tetování, které je vidět pouze pod diskotékovým světlem. Já se zatím držím pouze normálního tetování a piercingu. Když pak vezmu piercing, tak nejčastěji si ho zákazníci dávají do ušního boltce, nebo pupíku. Dělám často i labrety, což je piercing nad ret, kterému se také říká Madonka, dále aplikuji i roztahováky uší. Navštívit také mohou mé webové stránky – www.tattoorosa.cz, kde najdou veškeré informace, nebo mne také mohou kontaktovat na tel. čísle 604 844 485.

Byl jste někdy na tatérské soutěži?
Ano byl, a to hned několikrát. Například jsem byl v Praze či Liberci, tam jsem dokonce skončil na třetím místě v kategorii Smal. Ale mám takový problém, že nejsem příliš soutěživý typ, takže se teď již soustřeďuji pouze na své studio.

Zažil jste někdy nějaký zajímavý zážitek?
Tak vybral bych hned dva. Byl u mě zákazník z Německa z Kielu, který chtěl potetovat celá záda. Tetování trvalo šestnáct hodin a zahraniční klient bral během tetování brufen jako lentilky. Navíc já si vystřihl časový rekord. Ten druhý pak když manželka domluvila svému muži, který byl intelektuál, tetování z důvodu, že chtěla mít doma pořádného chlapa. Ten si ale vše rozmyslel, že se to prý s ním neslučuje, a že peníze si mám nechat, jelikož to platila jeho manželka. Takhle rychle vydělané peníze jsem ještě neměl, takže na to vzpomínám hodně rád. Kdyby bylo více takových zákazníků, mohl bych si za barákem postavit jezero (s úsměvem).

Takže o zájemce nemáte vůbec nouzi?
Poslední roky si nemohu stěžovat, zdá se, že tetování je čím dál tím víc v módě. Není to již symbol spodiny a kriminálníků, jako k tomu bývalo kdysi, ale nahlíží se na něj z mnohem hezčího hlediska. Klientelu mi tvoří zákázníci nejen z Karlovarska a Chebska, ale také z celé republiky. Ale co mě osobně překvapilo, tak že mezi největší smlouvače patří movití zákazníci.

Mohou se těšit potencionální zákazníci na něco nového?
V poslední době je v kurzu trend biomechanika, který stvořil tvůrce filmového Vetřelce pan Giger. Jsou to motivy vlastně člověka stroje. Například v otevřené ráně jsou vidět články, klouby, matice, atd. Jsem velkým fanouškem tohoto stylu. Je jen škoda, že ve světě si lidé nechávají hodně tetovat barevné motivy, pouze u nás převládají černé motivy, v tomhle směru jsou Češi hodně úzkoprsí.