VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kyjovská lípa a Dlouhý vrch

Tachovsko – Kyjovská lípa, nápadná solitéra rostoucí vlevo od silnice z Kyjova do Zadního Chodova, byla kdysi vyhlášena památným stromem.

25.5.2010
SDÍLEJ:

Kyjovská lípa, nápadná solitéra rostoucí vlevo od silnice z Kyjova do Zadního Chodova, byla kdysi vyhlášena památným stromem.Foto: Miroslav Trégler

Dlouhý vrch (563,7 m) je naopak nenápadné návrší nad Chodovským potokem severovýchodně od Zadního Chodova. Proč se v mých povídáních o přírodě Tachovska zmiňuji o Kyjovské lípě, je asi každému jasné. Spolu s opravenou barokní kapličkou z roku 1777 tvoří výrazný estetický prvek v jinak zemědělsky intenzívně obdělávané krajině. Právě v tom nacházím určitou podobnost s blízkým okolím Dlouhého vrchu, jako ostrůvkem luk, pastvin, mokřin, mezí, rybníků, lesíků a skalek, tedy kouskem extenzivně využívané krajiny. Lokalita byla v minulosti využívána i jako cvičiště pohraniční stráže.

A co vznikne, rozdělíme – li ten kousek krajiny na ještě menší části? Třeba „Konvalinkový pahorek“, návrší s lískovým křovím a náletem dřevin, kde v máji vykvétají koberce konvalinky vonné nebo hladina Černého rybníka s párem labutí a hřbetem Slavkovského lesa na obzoru. Výchozy skalek v prudké stráni přímo nad okrajem vsi jako ukázka hornin typických pro tuto část Tachovské brázdy, tedy granitů (žul). Žuly se opodál i těžily v dnes zarostlém lomu při silnici na Trstěnice.

Mezi Dlouhým vrchem a rybníky plošně převažují kulturní až polokulturní mezofilní louky, ovšem kvalitou je jednoznačně předčí kosené vlhké až slatinné louky s prstnatcem májovým, kozlíkem dvoudomým, suchopýrem úzkolistým, blatouchem bahenním, řeřišnicí luční, kohoutkem lučním, totenem lékařským, pryskyřníky, ostřicemi. Jde o jedny z nejzachovalejších luk svého druhu v severní polovině Tachovské brázdy. Vlhké louky pod polní cestou vedoucí k lokalitě zvané v mapě Na Samotě jsou nalezištěm všivce lesního, růžově kvetoucí chráněné a ohrožené rostliny. Druhu zajímavého jak jménem, tak vzhledem. Aktuálně tu kvetou tisíce rostlin. Marně vzpomínám, kde jinde na Tachovsku jsem něco podobného zažil.

U břehu Nového rybníka (někde uváděn jako rybník Vdovec) jsem kdysi objevil na bříze podivně zavěšené hnízdo moudivláčka lužního, jednoho z našich nejšikovnějších ptačích stavitelů. Pokud se vám nepodaří podobný objev jako mne přímo v přírodě, zalistujte v některém z atlasů ptáků a budete žasnout. Dokonce jsem se dočetl, že stavební pud samečka je tak silný, že staví nejen hnízda, ve kterých jeho družky vyvedou mláďata, ale i „slepá“ hnízda jen tak pro zábavu. To kukačka obecná, která při mé poslední návštěvě trpělivě „odpočítávala čas“, nepostaví za svůj život hnízdo žádné.

Nedaleko od nádherných populací chráněných všivců, kupí při cestě kdosi skládky odpadů. Nemohu to nezmínit. A tak zatímco jedni vidí v přírodě cosi neobyčejného, úžasného a nekonečného, pro jiné je to prostor, kde je možné úplně všechno. Tedy pro ty bezohledné a – promiňte mi ten výraz – pro ignoranty.

Miroslav Trégler

25.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Táborníci se seznámili s prací policistů, některé úkony si mohli i sami vyzkoušet.
2

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Nová Hospoda/Bor – Z důvodu právě probíhající rekonstrukce, která potrvá do středy 30. srpna, upozorňujeme řidiče na úplnou uzavírku výjezdní i nájezdové větve dálnice u Nové Hospody.

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

Tachov – Fotbalisté FK Tachova po výhře v Mýtě se poprvé v KPM představili domácím fandům. V cestě za výhrou jim měla být Okula Nýrsko.

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

Planá - Město Planá během uplynulého víkendu ožilo multižánrovým festivalem Vyletnění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení