VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lednové toulání od Cebivi k Bezemínu

Tachovsko - Náš tip na výlet do krajiny lesů, vsí i památek.

22.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Není už pochyb, že nám letošní zima dává opravdu zabrat. Při oblevě sice zmizel až na nevelké výjimky sníh, ale už před ním také notná část dříví na zimu u venkovských stavení. A sněhové spousty vystřídala velká voda ve Mži, v našich potocích i sklepech stavení. Inu, pořád zřejmě ještě bude s čím se prát, i když trsy sněženek na předzahrádkách už udělaly notný krok k předjaří. Zima zkrátka nedá letos nikomu nic zadarmo, možná i po celém světě oplácí přírodními katastrofami, co člověk vědomě i nevědomě způsobil. Dle starého kalendáře byl včera den Anežky Římské - o svaté Anežce od kamen se nechce; když ona kape ze stříšky, chystej sedláče zhryzky. A když svatá Anežka laskavá, vypustí skřivana z rukáva. Dnes, na svatého Vincence (22.1.), máme sedět doma u pece. Slunečnost tohoto dne má být velmi důležitou pro budoucí úrodu vína. Vincence slunečnost dává vína hojnost; na něj slunce všudy naplňuje vínem sudy. Zkušenost také říká, že je-li na svatého Vincence pěkně a teplo, budou velká parna v létě a teplé noci v srpnu. Takže nezbývá, než doufat a sledovat přitom bedlivě počasí kolem tohoto známého pranostikového dne druhé poloviny ledna.

Na Pavla obrácení i zima se promění

Koncem ledna lze se nadít změny počasí, takže pravdu má rčení, že na den Pavla obrácení (25.1.) též i zima se promění; buď popustí, nebo zhustí. Starší česky psané pranostiky jsou ještě podrobnější – den jasný Pavla svatého znamená hojnost dobrého. Jestli bude vítr váti, budou na vojnu volati. Jestli déšť a sníh hodlá sněžiti, bude mnohý hladem mříti. Platit ale hlavně má, že když je v den Pavla obrácení pohoda, jistá je Boží úroda; a když sníh nebo déšť, to je pro hospodáře zlá zvěst. A když ten den teče voda po silnici, šetřte pro dobytek píci. Medvěd na svatého Pavla obrácení obrací se na druhý bok. Toto zvíře prý cítí počasí a spí dál, dobře totiž ví, že jde o polovinu zimy. Potom na svatého Polykarpa (26.1.) plná sněhu každá škarpa. Ale dost již lidových moudrostí, vraťme se do reality a s ní do naší víkendové přírody.

Z Cebivi planinou k Hadovce

V lednovém, možná již opět bílém čase, zveme našeho čtenáře a ctitele běžek k návštěvě romantických končin nad potokem Hadovka. Výchozím bodem může být obec Cebiv, ležící v polovině cesty mezi Konstantinovými Lázněmi a Stříbrem. Obec je dostupná také železniční lokálkou Pňovany-Bezdružice. O dějinách místa jsme se již zmínili, bližší popis viz historicko- turistický průvodce. Na ulicové návsi před zámkem stojí socha Panny Marie z 1. pol. 18. století, pod prodejnou potravin zahlédneme na mostě sochu sv. Jana Nepomuckého. Bohužel zdejší stavební dominanta, nápadný barokní zámek, nadále stavebně strádá, a tak nepotěší ani jeho kdysi honosné průčelí. Z Cebivi míříme přes nechráněný železniční přejezd kolem sportovního areálu dále po silnici otevřenou planinou zemědělské krajiny k nedalekému lesnatému údolí, kterým protéká potok zvaný Hadovka. Směřujeme do údolí potoka k někdejšímu Bílému mlýnu. Ještě než spočineme v údolí, zahlédneme vpravo od silnice nápadný komín a pár chalup kolem. Právě starý komín, zbytek bývalé vrchnostenské cihelny, je nejvýraznější dominantou poklidné vsi Bezemín. Dle zářezů do svahů kolem cihelny je zřejmé, že surovina pro výrobu tu byla k mání hned vedle vypalovací pece.

O Bezemínu i hradišti

Jak psáno, první zmínky o Bezemínu se datují r. 1115; mnohem později získali celou ves Gutštejnové. V r. 1566 udává urbář bezdružického panství v Bezemíně 7 hospodářů, kteří měli česká jména. Pozdější prameny uvádějí u vsi mlynáře na zakoupeném panském mlýně se stoupou a olejnou. Roku 1838 se ves skládala ze 17 usedlostí; již tehdy zde pracovala vrchnostenská cihelna. Před koncem 20. stol. stálo v Bezemíně 10 obytných domů, v nichž žilo 19 obyvatel; také zde vládne od jara do podzimu chalupářský ruch. Na svažité okrouhlé návsi stojí malá zvonička, upoutá také upravený areál vesnické usedlosti, v níž sídlí umělecké truhlářství. V zimním čase patří Bezemín s bíle zachumlanými chalupami a tichou návsí spíš do pohádkového království, z něhož nás vytrhne snad jen příjezd pluhu, či štěkající hlídací pes. Na rozdíl od samotné vsi patří k mnohem významnějším lokalitám zdejšího okolí tzv. bezemínské hradiště. To je položené na severovýchod od Bezemína, na skalnatém ostrohu mezi hradem Gutštejnem a Šipínem. Památné opevnění plnilo sídelní funkci snad již v 8. stol. našeho letopočtu, a zaujímá rozlohu téměř 4 ha. Nedaleko romantického ostrohu se skalkami nachází se pohřebiště se 45 mohylami. Jak vyplynulo z archeologického průzkumu, existenci hradiště ukončil mohutný požár. Návštěvu místa ponecháme si patrně až na schůdnější víkendy, které přijdou k Hadovce s pokročilejším jarním časem.

Bílou stopou po Hadovce

Vytrvalejší turista může se pod Bezemínem napojit na červenou turistickou značku, procházející celým údolím Hadovky. U silničního mostku přes potok naproti Bílému mlýnu lze zaparkovat, a odtud pak pěšky či na běžkách pokračovat do snad nejkrásnějších partií Hadovky, ke hradu Gutštejn a k soutoku Hadovky a Úterského potoka pod Šipínem. Z odpočívadla za šipínským kostelíkem se naskýtá monumentální pohled na skalní partie a zářezy potočních údolí kolem soutoku. Kdo v těchto místech přivře oči a popustí představivost, určitě mu před očima vyvstane tlupa Lučanů, vracející se z úspěšného lovu na jelena, či zaslechne harašení zbroje loupeživé rytířské čeládky tam za smrky a borovicemi u Gutštejna. Jako bonus může si pak každý z nás vychutnat přírodní zázraky lednové krajiny kolem Hadovky…

Pavel Nový

22.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Městský úřad

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Čtvrteční odveta play-off začíná v Larnace v 18.00 hodin SEČ.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení