VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesík u Kyjova ukrývá výrovku i studánku z roku 1874

Chodová Planá – Tajemně a skoro až záhadně vypadá kamenná stavba ukrytá v lesním porostu u Kyjova nedaleko Chodové Plané.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Lesík u Kyjova ukrývá výrovku i studánku z roku 1877.Foto: Deník / Hříbal Antonín

Obrostlá je křovím, částečně pokrytá mechem a podobná malé hradní věži kruhového půdorysu. Vchodové ocelové dveře už desetiletí nikdo nezavřel, schody vedoucí na vrchol se začínají rozpadat, části střechy leží stržené na zemi. Na první pohled ale zaujmou čtyři obdélníkové otvory ve stěnách. Stavba připomíná střílnu a střílna to také je. I když nesloužila vojenským účelům. „Jde o takzvaný výrovník,“ říká Bohuslav Šlehofer, který čtyřicet let pracoval na bažantnici u Chodové Plané a pokračuje: „Nahoru se umístila mechanická vycpanina výra a ta se pomocí drátků nebo provázků ovládala zespoda. To lákalo dravce, nalétávali na výra a uvnitř výrovníku byl ukrytý střelec, který pak lovil škodnou.“

Výrovník nechal postavit chodovoplánský hrabě Hans Ernst von Berchem-Haimhausen koncem devatenáctého století. Od té doby zde totiž byla bažantnice, která s různými přestávkami a v různém rozsahu fungovala ještě nedávno. „Skončili jsme někdy v roce 2008. Výrovník jsme samozřejmě nikdy nepoužívali, i když ještě v sedmdesátých letech (minulého století, pozn.red.) byl lov pernatých predátorů povolen,“ dále říká Šlehofer, který se dlouhá léta zabývá také myslivostí a ta mu doslova přirostla k srdci. S myslivostí se totiž setkával už ve svém dětství, když jeho otec byl hajným a bydleli na hájovně pod Přimdou. „V době, kdy tady fungovala bažantnice, jsme měli i deset tisíc odchovaných bažantů za rok,“ poukazuje s tím, že ty doby jsou už dávno pryč a o bažanty dnes není takový zájem.

Myslivci o zmiňovaném lovu dravců hovoří jako o lovu na výrovce. Ten byl dříve používán poměrně běžně. Lovili se tak dravci, ale také vrány. Lovci využívali přirozeného nepřátelství mezi sovami a ostatní pernatou zvěří. Krom zmiňované kamenné výrovky ukrývá lesík i několik patníků s letopočty. Ty údajně tvořily hranici veliké bažantnice. Další stavbou, kterou obrostlo křoví, a dokonce na ní vyrostly stromy, je studánka situovaná asi tři sta metrů od výrovníku. Jde o pramen vody, nad nímž je zachovaný kamenný klenutý strop a ve stěně zasazený kámen s nápisem: Willisbrunn erbaut 1874. Stavba ne nepodobná sklípku byla vystavěna v uvedeném roce a to za působnosti již zmiňovaného chodovoplánského hraběte Hanse Ernsta von Berchem-Haimhausena. Vystavět nechal například i dvoupatrový pseudogotický zámek, který využíval při svých občasných loveckých výpravách. Zámek Berchembogen je necelé dva kilometry severně od studánky a je veřejnosti nepřístupný.

Autor: Antonín Hříbal

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

OŽIVENÉ PROHLÍDKY v Kladrubech
24

Návštěvníci benediktinských prohlídek kladrubského kláštera cestovali časem

Pivo Aurosa se prodává v třetinkové lahvi s růžovým nádechem.
DOTYK.CZ
5

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

FOTOGALERIE: Houslista Jaroslav Svěcený podpořil obnovu kostela

Stráž – Charitativní koncert na podporu obnovy kostela sv. Václava ve Stráži přilákal v neděli řadu návštěvníků nejen z obce, ale i ze širokého okolí.

Nádvoří Krasíkova ovládli rytíři, sokolníci i divadelníci

Kokašice/Krasíkov – Počasí jako na objednávku přálo organizátorům oslav Historických slavností Svaté Máří Magdalény aneb 790letého výročí od první písemné zmínky obce Kokašice.

Požár způsobil škody za milion

Skviřín – Během sobotního odpoledne vyjížděly hned čtyři jednotky hasičů k požáru, který zachvátil zemědělský stroj u obce Skviřín.

Víchovští pořádali netradiční pouť

Jakoubkovu pouť ve Víchově pořádá už sedmým rokem občanské sdružení Víchov jako připomínku rodiště mistra Jakoubka ze Stříbra.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení