VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Leštící stroj je unikátem na zrekonstruované stezce

Stará Knížecí Huť – Zrekonstruovanou naučnou stezku pojednávající o sklářství a přírodě místního regionu si v sobotu přišli prohlédnout první návštěvníci. Setkali se ve Staré Knížecí Huti a celou stezku si prošli a vyslechli odborné komentáře. Je okružní, dlouhá šest kilometrů a nabízí ukázku přírodních cenností, historii sklářství a unikát, nově zastřešený stroj na leštění skla.

19.4.2015
SDÍLEJ:

Ze slavnostního otevření naučné stezky týkající se sklářství a přírody v Českém lese.Foto: Markéta Dortová

Průvodcem vyprávějícím o historii lokality byl Zdeněk Procházka, který před více než dvaceti lety leštírnu objevil. Podle jeho slov je Český les, kde se zmiňovaná stezka nachází, ještě místo, kam se dá utéct před civilizací. „Dá se zde relaxovat a také pořád něco nového objevovat. Sklářství je pro mne obor, který tady už dávno zanikl, ale pořád má k nám co říci. V muzeích vznikají sklářské expozice, tady vznikla sklářská stezka. Je to zajímavý obor. Dlouho jsem přicházel na to, jak se tehdy sklo připravovalo, jak se dělaly tabulová skla, jak fungovaly leštírny a brusírny," sdělil průvodce a historik.
Sklářské provozy začal objevovat začátkem devadesátých let minulého století. „Mapy ještě pořádné nebyly. Občas jsem našel nějakou starou, speciální," řekl a pokračoval, jak to bylo s Arnoštovou leštírnou: „V roští jsem objevil, jak vystupuje horní část leštírenské soustavy. Nenapadlo mne, že se nad tím někdy postaví přístřešek a s takovou slávou odhalí. V to jsem nedoufal, myslel jsem si, že se stroj jen nafotí. Naštěstí tato mašina rozpumpovala dění okolo toho všeho. Z kusu železa, které by se mohlo odvézt do sběru, vzniklo nakonec unikátní zastavení na naučné stezce. Je to technickou památkou a věřím, že přežije dalších sto let."

Stezka by mohla do regionu přilákat tolik žádané turisty. „Pro nás to znamená rozvoj cestovního ruchu pro tuto v podstatě opuštěnou oblast," uvedla Lenka Janoušková ze Správy CHKO Český les. Správa se podílela na tvorbě stezky. „Historická fakta jsou stejná, změna je v tom, že informační tabule jsou rozděleny na dvě části, na historickou sklářskou a přírodní, kde jsou ukázány například přírodní fenomény a nutnost ochrany přírody," U Staré Knížecí Huti došlo také na výsadbu jabloní. Jde o návrat starých odrůd do současné krajiny, kam patří.

Stezka má nové informační tabule, lavičky a další prvky a na rekonstrukci se podílely Lesy ČR, s. p. a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Správa CHKO Český les. Slavnostní otevření dále spolupořádaly také ZO ČSOP Sylva Lunae a Mezi lesy o. s.

Autor: Antonín Hříbal

Místo události:
19.4.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Ze zákulisí veteránského motokrosového závodu ve Stříbře.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Vuřty seniorům griloval starosta

Stříbro - Nová pergola u Domova pro seniory ve Stříbře je dokončená, a tak mohla jednoho teplého odpoledne hostit obyvatele domova, kteří si zde udělali pěkné společné grilovací odpoledne. 

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Starají se židovský hřbitov i o kulturní dění v obci

Stráž – Pro svou organizaci používají historické názvy, které platily v českých obcích před rokem 1850.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení