VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Léto je také časem pro různé práce v chráněných územích

Tachovsko - Možná jste si na letním výletě, při houbaření či vyjížďce na kole všimli lidí pobíhajících s křovinořezy a hráběmi po mokřadech, po místech, kam noha „normálního“ pěšáka nikdy nevkročí. Je to práce těžká, ale záslužná.

19.8.2009
SDÍLEJ:

Trhání netýkavky žláznaté na Hamerském potoce.Foto: Miroslav Trégler

Bez ní by mnoho biologicky cenných mokřin zaniklo, zarostlo křovinami a lesem. Zmizely by tak všechny druhy, které zastínění nesnáší, které nejsou schopny přežít konkurenční tlak přizpůsobivějších rostlin.

Člověk ani nemusí být odborníkem, aby si všiml rozdílu mezi pravidelně kosenými a dlouhodobě nekosenými plochami. Vegetace je zde prostě odlišná. Dříve květnaté bezkolencové a pcháčové louky po ukončení kosení přerůstají tužebníkem, vrbinou, metlicemi a přechodová rašeliniště a slatiny se uzavírají vrbami, břízami a olšemi, zmenšuje se počet druhů (a první mizí právě ty nejvzácnější). Takový je neodiskutovatelný řád přírody.

Dnes je nám zcela jasné, že uměle, tedy člověkem vytvořené biotopy (louky od suchých po ty rašelinné), jsou závislé na lidské činnosti. Zdá se to jako triviální. Přesto do ne zas tak vzdálené doby přetrvával i v ochraně přírody trend konzervační ochrany, tj. nezasahování do chráněných biotopů. Péči o chráněná území na Tachovsku dnes zajišťují zejména Plzeňský kraj (prostřednictvím svého odboru životního prostředí) a správy chráněných krajinných oblastí Český les a Slavkovský les. Péči o další biologicky cenná území jako jsou některé významné krajinné prvky, plochy v územních systémech ekologické stability atd. mohou zajišťovat i obecní a městské úřady, mají – li o to zájem.

Nezanedbatelná v procesu péče o krajinu je účast občanských sdružení zabývajících se ochranou přírody. Mají mj. možnost čerpat na tuto činnost peníze z grantů vypsaných Plzeňským krajem. Vím o čem mluvím.

S naší plánskou „základkou“ Českého svazu ochránců přírody využíváme grantů již několik let, pro letošek jsme získali prostředky na údržbu prameniště Březského potoka při jižním úpatí Štokovského vrchu a likvidaci nepůvodní netýkavky žláznaté v nivě potoka Hamerského při severní hranici CHKO Český les.

V prvním případě jde v podstatě o asanační zásah, jehož cílem je odvrátit přímý zánik slatinného bezlesí s výskytem řady zvláště chráněných rostlin (v letošním roce jsme zde zjistili výskyt např. kruštíku bahenního, prstnatce májového, vemeníku dvoulistého, klikvy bahenní, vachty trojlisté).

V druhém případě vytrháváme z pobřežních porostů rostlinu, která tam nepatří, je přivandrovalcem a ubírá místo rostlinám původním. Až tedy uvidíte uprostřed léta lidičky, jak se prodírají středoevropskou džunglí chrastic a kopřiv, na boku se jim kývá velký pytel plný růžově kvetoucích rostlin, vězte, že nejde o blázny, ale o lidi, jež jsou ochotni věnovat svůj volný čas ochraně přírody.

Miroslav Trégler

19.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

V Plané se uskutečnil multižánrový festival Vyletnění
17

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení