„Na náměstí by měla být původní dlažba a měl by se tam také vrátit morový sloup, který na náměstí stával,“ vyjádřil se Vasil Mikulka. Podobně smýšlí například Helena Timanová: „Vrátila bych tam morový sloup, který dali komunisté pryč,“ uvedla.

Také Milena Simeonová postrádá na náměstí zmíněnou dominantu. „Dala bych zpět určitě sloup Panny Marie, který zde byl,“ řekla Deníku při anketě.

Morové rány postihly Tachov zejména v dobách třicetileté války, a to v letech 1631 až 1634. Společně s neúrodami vedly k poměrně značnému snížení počtu obyvatel. V letech 1666 a 1715 zase zničily velkou část města požáry. Suché léto v roce 1727 znamenalo pro město a jeho obyvatele velkou neúrodu. Měšťan Kryštof Schott na upomínku tohoto období a na starší morové rány nechal vztyčit na tachovském náměstí v roce 1727 tzv. morový sloup.

Podle některých pamětníků zmizel morový sloup z tachovského náměstí na přelomu 60. a 70. let dvacátého století.

Poničená památky se však v depozitářích města dochovala a radnice počítá s jejím vrácením na původní místo.

Město plánuje celkovou rekonstrukci náměstí, které by mělo dostat novou dlažbu. Součástí rekonstrukce bude také zrestaurování morového sloupu a jeho navrácení do centra. Termín ale ještě není stanoven.