To vyhlásilo zastupitelstvo města a v šesti místnostech se bude hlasovat od 12 do 20 hodin.
Petr Talárčik žije v Otročíně přes třicet let. Nejdříve jako chalupář, nyní natrvalo. „K referendu určitě půjdu a budu hlasovat proti větrníkům. Ať si je šéf ČEZu Roman postaví na své zahradě,“ říká muž, který proti větrné energii v zásadě není. „Ale ať stojí větrníky tam, kde to lidem nevadí. Já mám kardiostimulátor a slyšel jsem, že to na něj může mít vliv,“ obává se obyvatel. „A také se mi nelíbí, že bychom měli mít pár set metrů od domu větrné elektrárny a energie se přitom pořád zdražuje,“ dodal Talárčik.

Podobný názor má Růžena Kopúnová. Ta v Otročíně žije od roku 1945. „Referendum si ujít nenechám. Elektřina je pořád dražší. Kdyby z těch větrníků bylo alespoň něco pro nás, třeba veřejné osvětlení zadarmo. A navíc tady klesnou ceny nemovitostí,“ vadí ženě z Otročína.

Proti větrným elektrárnám bude hlasovat zřejmě i rodina Červenkových z Těchlovic. „Žiji tady už pětačtyřicet let. Je tu kolem docela hezká krajina, ale ty elektrárny změní zcela její ráz,“ postěžoval si František Červenka. „Nevidím v nich pro Těchlovice žádný užitek,“ řekl nám důchodce s tím, že referenda se zúčastní a podobný názor jako on má i jeho žena. „Také naši mladí jsou proti větrníkům,“ dodal.
Hlasování si nenechají ujít ani Pospíšilovi. „Určitě se půjdu vyjádřit a myslím, že skoro všichni z rodiny. Myšlenka výstavby větrných elektráren se mi nezamlouvá,“ vyjádřil se Martin Pospíšil.

Více informací najdete na straně 3 v pátečním vydání Tachovského deníku.

Naopak Ivana Polívková, která má v Těchlovicích rehabilitační studio, hlasovat nepůjde. „Referenda se nezúčastním, mám hodně práce. A vcelku ani nejsem proti elektrárnám,“ řekla nám.

Možnost hlasovat zřejmě nevyužije ani Iveta Hrabíková z Otročína. „Já jsem proti elektrárnám, ale hlasovat asi nepůjdu. Budu totiž v práci.“
Obyvatelé obou vesnic musejí hlasovat ve Stříbře. Stejně tak lidé z dalších částí Stříbra. Město však pro ně zajistilo autobus, který je k hlasovacím místnostem odveze v pátek odpoledne a zaveze je rovněž zpět.

Se záměrem vybudovat severozápadně od Stříbra větrný park přišla společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Původně představila studii se třinácti větrníky, ale po vlně nesouhlasů především z řad obyvatel zredukovala počet větrníků na sedm až deset. Oproti původnímu záměru také plánované stožáry přemístila ve studii dále od zastavěných území.