VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé obce jsou znevýhodňovány

Sytno – Téměř od počátku, kdy obec Sytno získala v roce 2001 samostatnost, je v jejím čele starosta Václav Bodiš. Po devíti letech tak již může hodnotit dosavadní výsledky své práce pro obec zhodnotit směr, kam Sytno pod jeho vedením směřuje.

23.3.2011 4
SDÍLEJ:

VÁCLAV BODIŠ, starosta obce Sytno. Foto: DENÍK/Václav Šimek

Jakým směrem se tady vaše obec ubírá?

Myslím, že jsme tady za tu dobu dokázali spoustu věcí. Podařilo se nám asi před šesti lety zrekonstruovat obecní úpravnu vody. Byly namontovány nové filtry na vodu, instalováno automatické dávkovací zařízení na chemické přípravky. V obci jsme postavili dvě nové autobusové zastávky, zřídili dětské hřiště. Před pěti lety dva naši občané, Jaroslav Plešinger a Zdeněk Škorvánek postavili nová boží muka, která stojí na základech těch původních. Také byla původní mateřská škola přestavěna na společenský sál, ve kterém se konají různé akce. V neposlední řadě také musím zmínit, že se nám podařilo udělat také něco pro životní prostředí. Za obcí bylo vysázeno více než tisíc pět set stromů a keřů a vznikl tak přirozený biokoridor pro zvěř. Před osmi lety jsme také poprvé slavili Svatoaloiskou poť, která se od té doby stala již tradicí. V loňském roce se uskutečnila obnova povrchu cyklotrasy, která Sytnem prochází.

Jaké plány máto do budoucna?

Chtěli bychom v obci zřídit kulturní komisi, která by s starala o společenský život ve vsi. Doposud totiž téměř veškeré aktivity pořádá obec. V letošním roce budeme samozřejmě pokračovat v rekonstrukci obecní cest, letos to bude úsek v délce zhruba tří set metrů. Uskutečníme také opravu střechy společenského sálu a částečných stavebních úprav se dočká také budova obecního úřadu. Zde zrekonstruujeme sociální zařízení a vyměníme okna. Na dětském hřišti přibudou další herní prvky, jedná s o čtyři pružinová houpadla. Příští nebo přespříští rak zahájíme práce na novém územním plánu. Pokusíme na jeho vyhotovení získat dotace.

Nyní je práce starosty pro vás již jakousi rutinou. Jaké ale byly vaše začátky?

Až do loňských voleb jsem úřad starosty vykonával jako neuvolněný. To samozřejmě mělo své nevýhody, Odpoledne jsem chodil domů z práce, pak teprve na úřad. Když jsem potřeboval vyřídit nějaké věci na úřadech, musel jsem si často vzít dovolenou. Práce to byla opravdu náročná. Také starosta na malé obci musí zvládat mnoho zákonů a předpisů. Mojí výhodou bylo, že jsem zvládal práci na počítači. Díky dobré partě zastupitelů, kteří mimochodem jsou oporou pro obec dodnes, jsem všechno zvládl. Nyní, kdy už pracuji jako uvolněný, se mi podařilo vyřídit agentu, na kterou jsem dříve neměl tolik času.

Z bývalé mateřské školy je dnes společenský sál. Nechybí v obci mateřská škola?

V Sytně je dnes velice málo dětí předškolního věku. V této chvíli by to pro obec bylo nerentabilní. Muselo by jich být alespoň patnáct. Navíc mnoho rodičů dojíždí za prací do Stříbra a tam také vozí své děti do mateřských škol.

Kdybyste mohl, co byste chtěl změnit?

Určitě by to byla změna v příjmech z daní. Podle mne jsou větší města v tomto zvýhodňována. Ať už se jedná o daňové příjmy tak i v čerpání dotací.

Najdete si při svém časově náročném povolání čas na koníčky?

Dříve jsem jezdil kole. Ročně to bylo kolem pěti, šesti tisíc kilometrů. Nyní na to čas nemám, ale chci se zase tomu začít věnovat. Také jsem ve fan klubu Zdeňka Štybara. Klub má dokonce sídlo v naší obci. Když mám čas, rád jezdím podívat se na závody, kde Štybar startuje.

Autor: Václav Šimek

23.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

V Plané se uskutečnil multižánrový festival Vyletnění
17

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení