VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máme dost památkových objektů a snažíme se je opravovat

Kokašice – Obec Kokašice se může pochlubit hned několika dominantami. A to doslova a do písmene – na jednom kopci nad vsí, na Krasíkově, ční zřícenina hradu Švamberk se zachovalou kaplí, na druhém, na Ovčím vrchu, pak další kaple s památníkem obětem selského povstání v roce 1680.

24.10.2013
SDÍLEJ:

STAROSTA obce Kokašice Václav Panoš. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

V údolí pak Dvůr Krasíkov s minizoo, výrobnou mýdla a dalšími lákadly pro turisty. Ale nejen turistickým, především obyčejným životem žije obec Kokašice. Více nám o něm řekl starosta Václav Panoš.

Řekněte nám pane starosto, co se v Kokašicích v posledních měsících událo zajímavého z pohledu obce – co se vám podařilo vybudovat, zařídit…

V letošním roce máme takové drobnější akce, spíše jsme budovali v loňském roce. Před dokončením máme územní plán a přitom jsme dělali katastrální úpravu v Čelivi.

Co je v novém územním plánu zajímavého? Je v něm zaneseno hodně změn?

Většinou se vycházelo z bývalého územního plánu a teď se to dávalo do digitální podoby. Jsou v něm zahrnuty některé věci podle stavebního zákona. Změn tam tolik není.

Počítáte s nějakými obytnými zónami?

Máme je tam, ale je problém, že v místech, kde s nimi výhledově počítáme, nejsou pozemky v majetku obce. To se potom bude muset řešit. Zájem mezi lidmi o nové bydlení by byl, ale řešit pozemky před schválením územního plánu… Velké změny v územním plánu tedy nejsou.

Z nových věcí, to už jste v Deníku psali, jsme vybudovali novou turistickou vyhlídku na Krasíkově, předtím jsme museli hrad zakonzervovat a upravit. Společně při opravě hradu jsme opravovali rotundu na Ovčím vrchu, to všechno z dotací. Na zimu jsme upravili příjezdovou cestu k hradu, protože se tam každoročně konají slavnosti jablek a vedla tam kamenitá cesta, tak jsme chtěli, aby byl přístup pro návštěvníky pohodlnější.

Bude se s opravami pokračovat?

V letošním roce máme schválenou dotaci na opravu kostela na Krasíkově, zasklení oken, nové podlahy, vchody a opravovat se bude také hrobka. To se nám trochu pozdrželo, ale snad to stihneme, protože to máme do května příštího roku.

Na kolik by vás měly opravy kostela přijít?

Každá akce je vždycky kolem půl milionu. My jako malá obec chceme tyto akce dělat spíše postupně.

Letos jsme také doplnili o novou atrakci dětské hřiště u bytovek. Přes prázdniny tu totiž bývá dost dětí. Proto jsme také dali nový kolotoč a houpačku do parku na návsi. Loni jsme si také v parku postavili altán pro setkávání lidí, takže tu děláme i Mikuláše, rozsvícení vánočního stromu. Opravili jsme čekárnu na autobusy na dolní návsi a nové čekárny jsme také nechali dát do Čelivi a do Lomů. My máme naštěstí už dost uděláno, tedy z těch větších investic. Třeba kanalizaci, nebo opravu hřbitova. Střechu na vodárně, kde budeme asi dělat klubovnu.

Zmínil jste vaše osady Lomy a Čeliv. Investujete také do nich?

V osadách postupně dáváme také nové veřejné osvětlení a při každé poruše vyměňujeme staré lampy za nové. S tím souvisí i instalace bezdrátového veřejného rozhlasu. V Čelivi jsme opravili hasičskou zbrojnici. Teď nás bude do budoucna čekat ještě oprava zbrojnice tady v Kokašicích. Do osad i přímo v Kokašicích jsme instalovali nové plakátovací tabule. Přidali jsme ještě cedule s mapami okolí. Postarali jsme se také o park, kde jsme nechali udělat odborný zdravotní průřez stromů, na dolní návsi se zjistilo, že jsou napadené lípy, tak ty jsme museli nechat pokácet.

Když se to tak vezme, tak jste toho udělali docela dost…

… a teď musíme přemýšlet zase dál, protože připravujeme výhledový plán investic do roku 2020. Máme úkol vybudovat chodník, který spojí dolní a horní náves, kde se budou také muset vyřešit některé pozemky. V budoucnu chceme také předělat tu vodárnu na klubovny. No a na Krasíkově, tam je práce donekonečna. A samozřejmě musíme myslet také na ty osady. K tomu údržba komunikací, osvětlení…

Jaké spolky ve vaší obci působí?

Máme tady dobrovolné hasiče. Těm jsme zakoupili loni novou stříkačku, motorovou pilu a protože byli nepojízdní, tak jsme jim koupili automobil pro devět lidí a přívěs, na němž by mohli vozit stříkačku a jezdit na soutěže. Hasiči hodně pomáhají při společných akcích. Máme tu dále fotbalisty, kterým sekáme hřiště, platíme energie, zakupujeme různý materiál na činnost. Působil tady také spolek mládeže, kteří si říkali Šikulové v podhradí, kteří čerpali dotaci z grantového projektu Mikroregionu Konstantinolázeňsko Haranti.

Když jste zmínil mládež, v Kokašicích nemáte školku ani žádné takové zařízení?

Nemáme, ani školu, děti musejí dojíždět do Bezdružic nebo Konstantinek.

Autobusová spojení tady máte vyhovující?

Myslím, že autobusová spojení jsou docela dobrá, jsme na křižovatce, takže přes nás jezdí autobusy jak do Stříbra, tak do Plané. Mluví se o obnovení autobusové linky na Černošín. Jezdí tu vlak, ale nádraží máme asi kilometr od vsi.

Pracovní příležitosti tady nějaké lidé mají?

Těch je tu málo, většinou musí také dojíždět. Jezdili do Stříbra, teď jich hodně jezdí do průmyslové zóny v Ostrově, nebo na novou Hospodu k Boru. Potom různě po okolí – do Bezdružic, Konstantinových Lázní, v Čelivi máme výrobnu potravinových doplňků.

Autor: Jiří Kohout

24.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Táborníci se seznámili s prací policistů, některé úkony si mohli i sami vyzkoušet.
2

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Nová Hospoda/Bor – Z důvodu právě probíhající rekonstrukce, která potrvá do středy 30. srpna, upozorňujeme řidiče na úplnou uzavírku výjezdní i nájezdové větve dálnice u Nové Hospody.

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

Tachov – Fotbalisté FK Tachova po výhře v Mýtě se poprvé v KPM představili domácím fandům. V cestě za výhrou jim měla být Okula Nýrsko.

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

Planá - Město Planá během uplynulého víkendu ožilo multižánrovým festivalem Vyletnění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení