Ty oslavila v pátek 1. května a patří k nejstarším občanům Plzeňského kraje. K poslednímu březnu totiž podle Českého statistického úřadu žilo v Plzeňském kraji 27 sto a víceletých obyvatel. V celé České republice pak toto číslo přesahuje sedm set.

„Tak jim upečte někdo ty koláčky a buchtičky,“ opakovala Marie Šavlová. S gratulanty si připila a poděkovala za všechno Bohu.

„Babička si prostě žije ve svém světě. Pořád se ptá, jestli jsme nakrmili kravičku, že půjde dát slepičkám. Celý život pracovala v zemědělství, měla nádhernou zahrádku, a tak se jí to dnes ve vzpomínkách vrací,“ vysvětlila nám její vnučka, sedmapadesátiletá Anna Alexová.

Když jsme před dvěma lety byli na oslavě stých narozenin Marie Šavlové, dozvěděli jsme se, že stařenka pravidelně snídá míchaná vajíčka. „Tak vajíčka už teď nejí, nemůže. Celou zimu nám prostonala, její stav se dost zhoršil, ale dostala se z toho,“ řekla její vnučka, která se o svoji babičku stará deset let.

Marie Šavlová pochází z ukrajinské Volyně, desítky let žila na severním Plzeňsku, nyní je v Bezdružicích.

Vždycky byla věřící, a tak se podle svých blízkých k bohu obrací stále více i teď. „Už si toho tolik nepamatuje, ale modlitby si pamatuje snad všechny. Některé dokáže odříkat i v polštině,“ doplnila Alexová.

Dlouhou chvíli si nejstarší obyvatelka Bezdružic krátí často tím, že se pokouší šít, zašívat a vyšívat. „Ale už jen málo, ne tolik jako ještě před pár lety. Také chodit už tolik nemůže,“ dozvěděli jsme se od příbuzných.

Těch se na oslavě sešlo přes třicet. Marie Šavlová měla dvě děti, její sedmasedmdesátiletá dcera žije ve stejné domácnosti v Bezdružicích. „Má čtyři vnoučata, deset pravnoučat a deset prapravnoučat,“ vypočetly nám prapravnučky Adélka a Jana Soulkovy, které praprababičku často navštěvují.

Při svém vyprávění a vzpomínání jsou právě nejmladší členové rodiny najvěrnějšími posluchači. „Když si babička povídá, čtyřletý prapravnouček sedí a ani nedutá,“ potvrdila Anna Alexová.