VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matkám se nedaří skloubit pracovní dobu s péčí o děti

Tachovsko – Ty se ve většině případů po rodičovské dovolené chtějí vrátit do práce, tu je ale těžké najít. Pokud navíc žena vyjádří požadavek na práci v částečném nebo flexibilním úvazku, je téměř bez šancí ji získat.

7.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Thinkstock.com

Na Tachovský deník se v posledních několika dnech obrátil zaměstnavatel, který matky s malými dětmi zaměstnává, povaha jeho činnosti ale neumožňuje nabídnout jiný než plný pracovní úvazek. „Náš provoz vyžaduje, aby byla žena v sedm hodin ráno v práci. Není možné nabídnout jí jinou pracovní dobu, proto ji ženám ani neslibujeme. Ženy, které mají děti ve školkách to nějak zvládají, ale když jim onemocní babička nebo má manžel jinou směnu, tak už je problém a přichází do práce pozdě. Pozdní příchody nám ale naruší celý provoz, jsou na ně navázané další činnosti," řekla Tachovskému deníku Lenka Jackmannová, vedoucí listovního oddělení České pošty v Tachově a dále dodala. „Zkoušela jsem ten problém řešit i s mateřskými školami. Obvolala jsem jejich ředitele a žádala je o prodloužení pracovní doby, aby ženy, které jsou u nás zaměstnané začátek pracovní doby stihly. Bohužel jsem se nesetkala s ochotou. Proto se obracím na vás."

Na Tachovsku je pětadvacet předškolních zařízení. Většina ředitelů mateřských škol je připravena vyhovět zaměstnaným matkám

V okrese působí pětadvacet předškolních zařízení. Většina z nich svoji pracovní dobu potřebám matek, které se potřebují vrátit do zaměstnání, již přizpůsobila.

Mateřinky otevírají nejčastěji v půl sedmé nebo v sedm hodin ráno a zavírají v šestnáct třicet. Ředitelka mateřinky, které se údajný problém týká, řekla: „Měla jsem v tomto týdnu nepříjemný telefonát od paní z pošty v Tachově. Ptala se mě, proč nevycházíme vstříc matkám, které chtějí pracovat. Zprvu jsem vůbec nevěděla o co se jedná, jelikož se na mne žádný zákonný zástupce s tímto požadavkem neobrátil. Není možné vyhovět požadavku, který mi nebyl nikdy sdělen. Úprava provozní doby předškolního zařízení nemůže vycházet z žádosti ze strany zaměstnavatele, ale vždy ze strany zákonného zástupce dítěte. V případě, že se na dofinancovávání mezd pedagogických pracovníků v nemalé míře podílí zřizovatel, je bezpodmínečně nutné vejít v jednání i s ním. Rodiče našich dětí jsou průběžně dotazování, zda jim stanovená provozní doba vyhovuje. Do současné doby nebyl vznesen žádný požadavek na změnu," řekla Jarmila Muchová, ředitelka Mateřské školy v Hošťce.

Její slova potvrzuje i další z oslovených ředitelů. „Pracovní dobu naší mateřinky máme upravenou už dlouho a začínáme tak v půl sedmé ráno. Zájem mezi matkami je. Přizpůsobili jsme ji provozu místní firmy, která zaměstnává většinu lidí z obce, aby jim to časově vyhovovalo. Při rozhodování ale hrají roli také peníze. Prodloužení pracovní doby se promítá do mzdových nákladů," řekl ředitel Základní a mateřské školy ve Starém Sedlišti Miloš Jíleček.

Na tom, že je při hledání nové práce důležité zvážit všechny možnosti a komplikace, které mohou nastat, se shodují všichni z oslovených. Podle jejich vyjádření se zdá, že doba spěje k většímu zájmu ze strany zaměstnavatelů, ale i zřizovatelů předškolních zařízení aby vyšli vstříc požadavkům zaměstnaných rodičů.

Firma Grammer, která je jedním z největších zaměstnavatelů na Tachovsku, dokonce uvažuje o zřízení firemní školky. Jiní zaměstnavatelé se vydávají cestou umožnění pracovat zaměstnancům v kratším provozu. „Nabízíme a umožňujeme zkrácené i flexibilní úvazky v jednosměnném provozu. Pracuje u nás na zkrácený úvazek pět maminek pečujících o malé děti a čtyři zaměstnanci s částečným invalidním důchodem. Většina maminek přichází se žádostí o práci především kvůli možnosti zkráceného úvazku. Maminky jsou rády, že mohou skloubit práci s péčí o své malé ratolesti, neboť v širokém okolí možnost na zkrácený úvazek pouze v jednosměnném provozu nikdo nenabízí," vysvětlila Katarína Kubičárová z firmy Rivaj, Černošín.

Svým názorem, který situaci vystihuje asi nejlépe, přispěla i Jitka Sládková, které se toto téma také aktuálně týká protože je matkou dvou dětí a pracuje na plný úvazek. „Mně jako mámě od dětí je jasné, že zaměstnavatele mé rodinné starosti a problémy s dětmi nezajímají. Proč by také měly. Ale malé dítě je pro ženu závazek, který nemůže opomenout. Je povinna se o něj starat a to i na úkor svého osobního a pracovního života. Nemůže ho nechat samotné doma, když je nemocné, musí dodržovat pracovní dobu mateřské školy, protože oni tam déle ty učitelky také nebudou, jenom proto, že zaměstnavatel chce dělat přesčas. Při současných platech, které se ženám platí, si chůvu prostě většina rodin dovolit nemůže. Je to luxus. Babičky ochotné hlídat ubývají. I když já patřím mezi ty, které takovou babičku i dědu mají, takže zaměstnavatele neobtěžuji, nebo jen minimálně. Kdybych je neměla, nemohla bych si dovolit pracovat osm a půl hodiny jako pracuji nyní, prostě se to při dvou dětech nedá."

Jaroslava Hohlová

Autor: Redakce

7.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Ve Ctiboři se konal tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka
19

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení