VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mění se podmínky nároku na důchody

Tachovsko – Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) mění podmínky na pozůstalostní důchody. Deník o tom informovala tisková mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

31.12.2011 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

„Od Nového roku dochází ke zrušení ustanovení o jednorázové výplatě dvanácti měsíčních splátek důchodu, na které dosud měla vdova nebo vdovec nárok ke dni zániku nároku na vdovský nebo vdovecký důchod při uzavření nového manželství, takzvané odbytné,“ uvedla.

Současně se od prvního ledna zkracuje doba stanovená pro opětovný vznik nároku na vdovský a vdovecký důchod. A to z nynějších pěti let na dva roky.

„Tato nová úprava se bude týkat občanů, kterým vznikl nárok na vdovský nebo vdovecký důchod po Silvestru 2011. U důchodů, na které nárok vznikl před prvním lednem 2012, se pro účely opětovného nároku uplatní dosavadní příznivější pětiletá lhůta. A to i za situace, že k zániku původního nároku dojde až po konci roku 2011,“ vysvětlila mluvčí.

Pro splnění podmínek pro nárok na vdovský i vdovecký důchod nově postačí, pokud zemřelý manžel či manželka splnili podmínky nároku na předčasný starobní důchod.

„Vdova má nárok na vdovský důchod po manželovi, který byl poživatelem starobního nebo invalidního důchodu, nebo splnil ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod (zahrnuje i předčasný starobní důchod) anebo zemřel následkem pracovního úrazu. Vdovec má nárok na vdovecký důchod po manželce za stejných podmínek jako vdova,“ sdělila Buraňová.

Rovněž v oblasti sirotčích důchodů je třeba podle ČSSZ počítat se změnami.

„Pokud bylo nezaopatřené dítě převzato do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí soudu o svěření dítěte do výchovy nebo do společné výchovy manželů, vzniká dítěti nárok na sirotčí důchod i po osobě, která nebyla rodičem nebo osvojitelem,“ ře­kla.

„Jestliže již dítě pobírá sirotčí důchod po rodiči a vznikne mu nárok na sirotčí důchod po zesnulé pečující osobě stejného pohlaví jako byl rodič, náleží mu pouze jeden důchod, a to ten vyšší. Pro splnění podmínek pro nárok na sirotčí důchod nově postačí, pokud zemřelý splnil podmínky nároku na předčasný starobní důchod,“ dodala.

Nárok na sirotčí důchod vzniká nezaopatřenému dítěti i tehdy, pokud zesnulá osoba sice nesplnila podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod, ale získala alespoň polovinu této doby.

„Délka potřebné doby pojištění se přitom zaokrouhluje na celé dny dolů,“ uzavřela mluvčí Jana Buraňová.

Autor: Josef Holek

31.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nechceme hrát na jedna nula, říká tachovský trenér Martin Knakal

Obžalovaného přivedla do soudní síně eskorta.
4

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Modelka Diana Kobzanová podpořila tachovský útulek

Tachov – Psí Útulek U Šmudliny v Tachově si vybrala modelka Diana Kobzanová pro svoji charitativní akci.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTO: Chovatelka plemene Aljaška získala pohár starostky

Kladruby – Výstava drobného zvířectva, kterou uspořádala Základní organizace Českého svazu chovatelů v Kladrubech ve spolupráci s tamními chovateli, byla součástí programu pouťových oslav v Kladrubech.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení