Asi 25 živnostníků, lidových umělců a menších firem ze Stříbrska, Konstantinolá­zeňska, Plánska a oblasti Hracholusek zareagovalo na projekt Jarmark bez hranic, který chce podpořit podnikání v částech poznamenaných historií Sudet. ČTK to řekla Kateřina Kvasničková z místní akční skupiny Český západ, jež projekt realizovala.

„Zájem projevili lidé, kteří vyrábějí hezké věci, ale nedokážou často sami sebe propagovat. Díky tomu, že se jejich jména i výrobky objevily v internetovém i tištěném katalogu, je zájem o jejich práci,“ uvedla.

Cílem projektu, který odstartoval vloni, bylo podpořit podnikatele, tradici ve výrobě a pokusit se vytvořit identitu regionu. Projekt vyšel ze stejných principů, které už fungují například na Šumavě, kde výrobci získávají značku Šumava – originální produkt. Tamní zkušenost říká, že šumavským výrobcům vzrostl po získání značky odběr.

I výrobci ze západu Čech už tedy mají své logo. Značka zobrazuje mimo jiné jablko jako symbol zemědělského produktu, ale i tradičních Slavností jablek na vrchu Krasíkov u Bezdružic, které doprovází řemeslný jarmark. V jablku je domek značící výrobu doma jako kontrast k výrobě v továrnách. Zaregistrovaní výrobci nabízejí pletené košíky z Kokašic, modrou keramiku ze Stříbra, čalouněný nábytek z Černošína, dřevěné sochy z Plané, Mikulášův med z Černošína, tkané koberce z Chodové Plané, pečivo z Bezdružic, léčivé byliny Dr.Popova z Plané, výšivky z Křelovic, šperky z Pytlova a další.

Součástí adresáře, kde jsou fotografie výrobků, popis práce řemeslníka, kontakt na něj a tip na výlet, je i seznam německých živnostníků z oblasti přeshraničního Tirschenreuthu. „Tam jsou to většinou zemědělci, kteří prodávají ze dvora. To doplňuje nabídku na české straně, kde nám potravinářské výrobky zatím hodně chybí,“ uvedla Kvasničková.

Drobní podnikatelé obdrželi zdarma visačky a samolepky s logem, aby si mohli výrobky označit. Přednostně jsou také zváni na některé jarmarky a akce, účastní se seminářů s informacemi o získání dotací, posílení podnikání a podobně. Skupina dostala na projekt dotaci z programu Leader.

Na území skupiny Český západ žije 27.235 obyvatel v malých venkovských obcích a pěti malých městech. Skupina zaujímá 735 kilometrů čtverečních, což je víc než třetina okresu Tachov a malá část okresu Plzeň-sever.