VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města se těší na miliony

Tachovsko – Více než 133 milionů korun mohou očekávat žadatelé o dotaci z šesté výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad (ROP) v tachovském okrese. Regionální rada schválila minulý týden projekty šesté výzvy, kde o příspěvek žádal Bor, Kladruby, Přimda, Stříbro, Tachov a Konstantinovy Láz­ně.

31.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Šimánek Vít

„Výbor schválil projekty v oblastech podpory Rozvojové projekty spádových center a Revitalizace částí měst a obcí. Z celkem 141 předložených žádostí výbor podpořil třiadvacet projektů,“ informoval mluvčí ROPu Adam Kotlík.

Největší dotaci z ROPu může očekávat Tachov, který žádá o 51,6 milionu korun na první etapu rozšíření plaveckého bazénu, konkrétně venkovní části. „Já uvěřím tomu, že dotace byly schváleny, až bude podepsaná smlouva,“ vyjádřil se Deníku starosta Tachova Ladislav Macák. Projekty šesté výzvy totiž byly původně schváleny již počátkem letošního roku, ale kvůli některým nejasnostem se přezkoumávaly a definitivně byly schváleny až v říjnu. „Tím jsme ztratili skoro rok. Máme všechna povolení a dokumentaci připravenou. Schválení dotace vlastně teď znamená, že to můžeme rychle udělat. Bude tedy vypsáno výběrové řízení na dodavatele, abychom mohli s rozšířením bazénu začít na jaře. Je to ale škoda, ztratili jsme rok, takže lidé se nebudou v novém bazénu koupat v roce 2011, ale až o rok později,“ doplnil Macák.

Druhou největší dotaci by mělo obdržet Stříbro – 46,2 milionu korun na revitalizaci náměstí. „Kdyby všechno šlo podle původních plánů, mohlo se už teď na náměstí stavět,“ uvedl starosta Stříbra Miroslav Nenutil. Projekt revitalizace stříbrského náměstí nově řeší komunikace a jejich povrch v centru města, úpravu zeleně, inženýrské sítě. „Ale je dobře, že rada projekty schválila, teď můžeme podnikat další kroky k zahájení stavby,“ dodal starosta.

O podporu z Regionálního operačního programu žádá také město Bor. To chce vybudovat ze současného stadionu Sokola Bor moderní sportoviště. Pomoci by k tomu mělo dvanáct milionů z dotace. „Trávník fotbalového hřiště je velmi kvalitní, my ale chceme vybudovat další sportoviště pro atletiku i jiné míčové hry. Počítáme také se zázemím, ale to bude předmětem dalšího projektu, který chceme připravit příští rok,“ uvedl starosta Boru Petr Myslivec. Na borském stadionu vznikne čtyřsetmetrový běžecký ovál se čtyřmi drahami. „Pro stovku bude drah šest. Přibude také víceúčelová sportovní plocha pro míčové hry, doskočiště pro dálku a výšku, prostor pro vrh koulí a další disciplíny,“ upřesnil vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu Bor Jaromír Popelka.

Přes třináct milionů korun obdrží na vybudování bezbariérového propojení kláštera s centrem města Kladruby. To už mohlo být hotové, nebýt zdržení schvalování projektů. „Doufali jsme, že budeme mít hotovo přes léto. Až bude smlouva podepsaná, zorganizujeme rychle výběrové řízení na dodavatele, aby se mohlo po zimě začít stavět. Projekt počítá s vybudováním chodníku, který bude začínat od parku pod školou a povede až ke klášteru,“ sdělila Deníku starostka Kladrub Svatava Štěrbová. Součástí stavby budou rovněž terénní úpravy okolí, zeleň, lavičky a další mobiliář. Bude také bezpečněji řešen přechod přes silnici u kláštera. „Pokud budeme moci začít stavět na jaře, během roku 2011 by měla být stavba dokončena,“ dodala starostka.

Dalším žadatelem, jehož projekt byl schválen, jsou Konstantinovy Lázně. Ty získají necelých osm milionů korun na revitalizaci centra Okrouhlého Hradiště. „První etapa počítá s úpravou návsi kolem kostela. Bude se řešit dešťová kanalizace, veřejné osvětlení. Inženýrské sítě chceme instalovat do země. Součástí projektu je také chodník a nová autobusová zastávka, parkové úpravy. Povrchy komunikací budou asfaltové a z dlažby,“ vysvětlil starosta Konstantinových Lázní Karel Týl.

Posledním úspěšným projektem, který rada ROPu schválila, je dotace na dokončení revitalizace náměstí a vybudování infocentra v Přimdě. Ta může očekávat zhruba dva miliony korun. „Konkrétně se jedná o druhou etapu revitalizace náměstí, při které by z bývalé autobusové čekárny přestavbou a přístavbou mělo vzniknout infocentrum a veřejné záchody. Na okolní ploše pak bude taková klidová zóna s altánkem a dětským hřištěm,“ uvedl starosta Přimdy Miloslav Kunt.

Autor: Jiří Kohout

31.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení