Stezka už je osazená milníky, které jsou věnovány svatému Vojtěchovi, Janu Lucemburskému, Karlu IV. a Janu Husovi. Další vznikly v uplynulých dnech díky kamenosochařům na jejich sympoziu v Tachově. Jeden z nich patří rytíři Kamrovci, obránci Tachova před husity.

Jeden z milníků zdobí hranici mezi obcemi Trnová a Pernolec. Tato stezka sloužila už soumarům v 11. století.

Na spojnici Západu s Východem ji povýšil otec vlasti, když v rámci projektu Nové Čechy připojil k území Horní Falce část českého území, včetně Tachova.

„Karel IV. chtěl ekonomicky pomoci Čechám, které byly geograficky uzavřené. Z bohatého Porýní chtěl tu cestu přetáhnout přes Čechy,“ uvedl Roman Soukup z občanského sdružení Terra Tachovia.

Parta nadšenců z Tachova se rozhodla najít původní trasu Zlaté cesty. Roman Soukup po ní pátral při procházkách se svým synem.

„Hledali jsme cestu a úvozy. Nebylo to jednoduché. Tam kde je to rozorané, jsme museli používat letecké snímkování,“ podotkl

Na císařském přechodu bude stát i nový hraniční kámen. O jeho výrobu se stará Herbert Lankl z německého spolku Via Karolina, který společně s tachovským sdružením o obnovení Zlaté cesty usiluje.

„Když se přes ten kámen podíváme, uvidíme zakřivení, které by mělo ukazovat směr na Prahu nebo na Norimberk,“ vysvětlil sochař Lankl.

Čtete také: Nový milník pro Zlatou cestu je hotov
Obrazovou reportáž z tvorby milníku najdete také zde: Časosběrný dokument o jedné tvůrčí síle, která překoná věky

Turistům se nápad osázet Zlatou cestu milníky zamlouvá. „ Je to geniální myšlenka, jak ještě více turisticky zatraktivnit tachovský region a zároveň přiblížit lidem historii, na kterou už tak nějak zapomínají,“ pochvaluje autory projektu Jan Dvořák z Karlovarska.

Pomyslnou poklonu složil tvůrcům také Petr Peleška ze Sokolova. „Zajímavý nápad, jak prohloubit spolupráci s německou stranou v oblasti historie. Zdejší milníky jsem si už prohlédl, teď se chystám i do Německa. Hodně se na ně těším,“ řekl.

Na výlet po úseku Zlaté cesty se vydala také Dana Jeřábková z Tachova. „Vzala jsem i vnuka. Ať pozná historii také z praktické stránky. Pořád se chlubí, že se o ní zajímá. Tady jí má opravdu dostatek,“ poznamenala.

Ze Zlaté cesty by se měl postupně stát česko-bavorský historický park.

Peníze na jeho vybudování chce tachovské sdružení Terra Tachovia spolu s německými kolegy získat z evropských dotačních programů.