VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milníky vzkřísí zaniklou slávu historické Zlaté cesty

Obora - V pořadí čtvrtý milník času, které by měly vzkřísit slávu před čtyřmi sty lety zaniklé Zlaté cesty, byl odhalen u hájovny Obora. Milník vzdává poctu nejvzdělanějšímu muži knížecích Čech desátého století, pražskému biskupovi svatému Vojtěchovi.

19.4.2009
SDÍLEJ:

Milník svatého Vojtěcha byl odhalen u hájovny Obora. Stejně jako tři další kameny bude vroubit znovuvytýčenou Zlatou cestu. Čtvrtému milníku požehnal biskup František Radkovský.Foto: DENÍK/ Miloš Němec

„Trasu námi vyznačované Zlaté cesty, pokud v té době už jako cesta existovala, mohl biskup Vojtěch využít, když se v roce 992 vracel s několika mnichy z Říma. Z Itálie nešel přímo do Čech, ale stavěl u císaře Oty III. v Cáchách. V tom případě by byla cesta do Prahy přes Bärnau, Tachov, Kladruby a Starý Plzenec nejkratší,“ připomíná historické události předseda sdružení Terra Tachovia, spoluorganizátora odhalování milníků, Roman Soukup.

Slavnostní události se zúčastnil také Alfred Wolf, předseda bavorského partnerského sdružení Via Carolina, které se o vzkříšení Zlaté cesty stará na německém území. „V tomto projektu se setkávají dějiny Čech a Německa. Je to zároveň projekt přátelství,“ uvedl.

Přítomen byl také Peter Hampel, starosta německého Bärnau, kde se jeden ze čtyř milníků času také nachází. „Tento den je pro nás velice významný. Věřím, že ještě více utuží vzájemnou spolupráci,“ řekl před desítkami hostů a návštěvníků, které včera k hájovně Obora dorazily.

Milník svatého Vojtěcha odhalil starosta Tachova. „Děkuji všem, kteří se na tomto projektu podílí. Právě tady je vidět, že existují projekty, na které nejsou třeba žádné písemné smlouvy,“ potěšilo Ladislava Macáka.

Projekt vzkříšení Zlaté cesty se dostává stále více do povědomí politiků. „Zúčastnil jsem se jednání v Regensburgu, kde představitelé Bavorska a Horního Falcka tuto myšlenku hodnotili velice kladně,“ potvrdil radní Plzeňského kraje Jiří Struček.

Milníku požehnal plzeňský biskup František Radkovský. „Tyto kameny vroubí cesty, po kterých se ubíráme. Nechť je na těchto cestách svatý Vojtěch naším průvodcem,“ vyslovil své přání.

Autorem návrhu díla je akademický malíř Jaroslav Šindelář. „Milník vlastně představuje život svatého Vojtěcha. Berla na něm připomíná, že byl biskupem, meč zase, že byl popraven. Letopočet připomíná jeho cestu z Říma. Také ona je na kameni zobrazena,“ popsal Deníku.

Milník za účasti dalších kolegů vytesali profesoři ze soukromé Střední umělecko – průmyslové školy v Plzni, sourozenci Šindelářovi. „Vytesaný je z hořického pískovce a váží přibližně dvě stě kilo,“ informoval nás Jaroslav Šindelář mladší.

Další milníky času stojí v Bärnau, Tachově a Trnové. „Jejich tvorba a vztyčení představuje první etapu znovuvytýčení bývalé slavné Zlaté cesty mezi Norimberkem a Prahou, vedoucí naším společným krajem,“ vyzdvihl význam projektu předseda Terra Tachovia Roman Soukup.

Druhá etapa stavění milníků by měla být zahájena v srpnu letošního roku.

Autor: Miloš Němec

19.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

V Plané se uskutečnil multižánrový festival Vyletnění
17

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení