„Trasu námi vyznačované Zlaté cesty, pokud v té době už jako cesta existovala, mohl biskup Vojtěch využít, když se v roce 992 vracel s několika mnichy z Říma. Z Itálie nešel přímo do Čech, ale stavěl u císaře Oty III. v Cáchách. V tom případě by byla cesta do Prahy přes Bärnau, Tachov, Kladruby a Starý Plzenec nejkratší,“ připomíná historické události předseda sdružení Terra Tachovia, spoluorganizátora odhalování milníků, Roman Soukup.

Slavnostní události se zúčastnil také Alfred Wolf, předseda bavorského partnerského sdružení Via Carolina, které se o vzkříšení Zlaté cesty stará na německém území. „V tomto projektu se setkávají dějiny Čech a Německa. Je to zároveň projekt přátelství,“ uvedl.

Přítomen byl také Peter Hampel, starosta německého Bärnau, kde se jeden ze čtyř milníků času také nachází. „Tento den je pro nás velice významný. Věřím, že ještě více utuží vzájemnou spolupráci,“ řekl před desítkami hostů a návštěvníků, které včera k hájovně Obora dorazily.

Milník svatého Vojtěcha odhalil starosta Tachova. „Děkuji všem, kteří se na tomto projektu podílí. Právě tady je vidět, že existují projekty, na které nejsou třeba žádné písemné smlouvy,“ potěšilo Ladislava Macáka.

Projekt vzkříšení Zlaté cesty se dostává stále více do povědomí politiků. „Zúčastnil jsem se jednání v Regensburgu, kde představitelé Bavorska a Horního Falcka tuto myšlenku hodnotili velice kladně,“ potvrdil radní Plzeňského kraje Jiří Struček.

Milníku požehnal plzeňský biskup František Radkovský. „Tyto kameny vroubí cesty, po kterých se ubíráme. Nechť je na těchto cestách svatý Vojtěch naším průvodcem,“ vyslovil své přání.

Autorem návrhu díla je akademický malíř Jaroslav Šindelář. „Milník vlastně představuje život svatého Vojtěcha. Berla na něm připomíná, že byl biskupem, meč zase, že byl popraven. Letopočet připomíná jeho cestu z Říma. Také ona je na kameni zobrazena,“ popsal Deníku.

Milník za účasti dalších kolegů vytesali profesoři ze soukromé Střední umělecko – průmyslové školy v Plzni, sourozenci Šindelářovi. „Vytesaný je z hořického pískovce a váží přibližně dvě stě kilo,“ informoval nás Jaroslav Šindelář mladší.

Další milníky času stojí v Bärnau, Tachově a Trnové. „Jejich tvorba a vztyčení představuje první etapu znovuvytýčení bývalé slavné Zlaté cesty mezi Norimberkem a Prahou, vedoucí naším společným krajem,“ vyzdvihl význam projektu předseda Terra Tachovia Roman Soukup.

Druhá etapa stavění milníků by měla být zahájena v srpnu letošního roku.