VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministryně bavorské vlády Müllerová jednala v Tachově o přeshraniční spolupráci

Tachov – Ministryně pro státní a evropské záležitosti Svobodného státu Bavorsko Emilie Müllerová navštívila Tachov. Její pondělní cesta byla první, kterou uskutečnila do tohoto města.

14.3.2011 3
SDÍLEJ:

Ministryně pro státní a evropské záležitosti Bavorska Emilie Müller zavítala v rámci své pondělní návštěvy západních Čech na Tachovsko.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

„Na této návštěvě jsme se domluvili již dříve s hejtmanem Plzeňského kraje. Chtěli jsme se sejít právě zde, v místě, které je blízko hranic a diskutovat tady témata, která jsou nám společná,“ uvedla bavorská ministryně.

Společného česko – německého setkání se kromě hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance, starosty města Tachova Ladislava Macáka, radních Plzeňského kraje Jiřího Stručka a Ivo Grünera účastnili také zástupci jednotlivých mikroregionů okresu Tachov a početná delegace německé strany. Mezi jejími členy byli i zástupci Bavorské hospodářské a průmyslové komory.

„Před časem jsem navštívila premiéra České republiky Petra Nečase a věřím, že tím tak započala zcela nová kapitola česko–bavorských vztahů. K čemu nyní konečně dospěla vrcholná politika, k tomu jsme se my, Horní Falc a Plzeňský kraj, dopracovali již před dlouhou dobou. Velmi mi záleží na tom, aby se naše přeshraniční spolupráce i nadále prohlubovala a vyvíjely se naše vztahy. Doufám, že budeme i nadále budovat náš společný hospodářský prostor. Když budeme spolupracovat, určitě vyhrají obě strany,“ dodala bavorská ministryně Müllerová.

„Pamatuji si naši společnou hranici, kdy jsem ji ještě před lety přejížděl pod samopaly pohraničníků a jsem rád, že tato doba je pryč. Plzeňský kraj jako druhý z českých regionů koupí v nejbližší době vlastní sídlo v Bruselu. Je to symbolika, že věříme v evropský projekt a chceme být pevně ukotveni v jeho strukturách. Jedním z našich hlavních témat je rozvinutí spolupráce v okolí bývalé železné opony,“ uvedl na počátku setkání hejtman Chovanec.

Vznikne nový region

Hlavním bodem, kolem kterého se točily diskuze všech zúčastněných stran, bylo vytvoření nového regionu. „Vznik nového regionu Vltava – Dunaj se připravuje na dobu příštího plánovacího období Evropské unie, což je po roce 2015. Měl by to být region, který by zastřešoval mimometropolitní regiony. Zde vzniká prostor, který bude mít několik milionů obyvatel. Na české straně do tohoto nového evropského regionu patří Plzeňský, Jihočeský a uvažuje se také o Karlovarském kraji, na německé straně je to pak celé Bavorsko a část Rakouska. Tento euroregion bude určitou střechou nad stávajícími strukturami a musí umět prosazovat zájmy oblastí, které jsou v něm zahrnuty. Mělo by to být pro potřeby projektů, které mají nadregionální charakter, ale samotné regiony významně ovlivňují. Jsou to například stavby železničních koridorů či silniční stavby,“ řekl Deníku při tomto setkání hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

Podle hejtmana je výhodou tohoto euroregionu to, že jednou z kapitol by měla být kapitola rozvoje v oblasti kolem bývalé železné opony. „To nezahrnuje jen Českou republiku, ale také Německo, které také bylo také rozděleno. Bude sem patřit i Rakousko a další oblasti. Právě sem by měly být nasměrovány finanční prostředky, aby se zde mimo jiné povedlo udržet osídlení. Hlavně mladí lidé v těchto regionech nevidí svou budoucnost. Bude to také, doufám, znamenat rozvoj cestovního ruchu a s tím související pracovní příležitosti, rozvoj drobného průmyslu. Chceme, aby se sem také lidé vraceli,“ dodal Chovanec.

Příklad úspěšné investice

Druhou zastávkou bavorské ministryně Emilie Müllerové byla prohlídka firmy Grammer. Tato německá společnost působí v Tachově již od druhé poloviny 90. let. „Paní ministryni zajímalo, proč byla tato investice uskutečněna právě u nás,“ sdělil důvod její návštěvy ředitel tachovské pobočky Martin Kořínek. „Tachov má pro tento záměr ideální polohu, je blízko hranic i dálnice. Velikou úlohu zde také hraje sice levnější, ale kvalitní a kvalifikovaná pracovní síla,“ pokračoval Kořínek.

Společnost Grammer je největším zaměstnavatelem v Tachově a ještě v tomto roce připravuje rozšíření svého provozu a s tím související vytvoření nabídky nových pracovních míst. „Dalším bodem, o kterém jsme společně jednali, bylo také, zda se němečtí pracovníci podílejí na provozu v tachovské pobočce. Ujistil jsem ministryni, že v případě předsériové přípravy výroby takto spolupracujeme,“ dodal Kořínek.

Autor: Václav Šimek

14.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení