VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí chovatelé soutěžili ve Stříbře. Vítěze do celostátního kola ale neurčili

Stříbro – Setkání mladých chovatelů a zájemců o chovatelství se uskutečnilo v sobotu ve Stříbře na chovatelně.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Fotografie ze soutěže Mladý chovatel ve Stříbře.Foto: Zdeňka Kantová

Setkání se zúčastnily i tři děti, Jaroslava Sodomková, Terezka Waltová z bezdružické základní organizace a Michal Vališ ze stříbrské ZO, chovatelé králíků, drůbeže a okrasného ptactva.

Zároveň proběhlo také okresní kolo Olympiády mladých chovatelů. Po zahájení se děti pustily do vyplňování písemného testu, ve kterém byly nejen otázky týkající se organizace chovu, ale i z veterinární problematiky, welfare a standardů plemen zvířat.

Obrázky plemen králíků a okrasného ptactva v „poznávačce“ tentokrát zamotaly hlavu i dospělým, kteří se přidali k soutěžícím dětem. Na pomoc tak přišly vzorníky i odborné časopisy a děti si hned u jednotlivých plemen a druhů ukázaly rozdíly.

Mezitím se děti zabavily stále oblíbeným zvířátkovým pexesem.

O drůbeži si mladá chovatelé vyprávěli s posuzovatelem drůbeže a členem stříbrské organizace Jakubem Šedivým, který přivezl na ukázku zakrslé kočinky černé a bílé. Popovídali si nejen o struktuře peří, o krmení, líhnutí, snášce ale i o barvě vajíček.

Na mladé králíkáře čekali králíci vídeňský modrošedý a holandský černý chovatelky Jany Kantové. Na živém exempláři si děti ukázaly nejen charakteristické znaky obou předvedených plemen, ale i jejich přednosti a vady. Letošní „králíkářské“ povídání se zaměřilo hlavně na péči o zvířata nejen v době chovu, ale i před výstavou. Došlo i na ukázku manipulace s králíkem a stříhání drápů.

Po občerstvení následovalo vyhodnocení testů, poznávačky a pohovoru o vlastním chovu.

Všechny děti obdržely diplom, pohár, sladkosti a pro své zvířectvo krmné směsi věnované Okresní organizací ČSCH v Tachově.

Soutěžící bohužel nezpracovali písemné práce z pozorování svého chovu zvířat, a tak z letošního kola nevzešel zástupce do celostátního kola Olympiády mladých chovatelů. Pořadatelé ale doufají, že v příštím roce bude účast opět vyšší, aby bylo možné porovnat znalosti dětí s jejich vrstevníky v soutěži vyššího stupně.

Soutěžní klání navštívil i poslanec Parlamentu ČR pan Ing. Václav Votava, který přislíbil též podporu jejich činnosti.

Poděkování přísluší domácí ZO ČSCH Stříbro zastoupené předsedou Antonínem Stehlíkem, za poskytnutí prostor a materiálního zajištění pro konání akce, OO ČSCH Tachov a městu Stříbru za spolupráci a podporu mladých chovatelů na Tachovsku.

Další dostaveníčko si dají mladí a noví zájemci o drobné zvířectvo na chovatelských výstavách nejen ve Stříbře, v Kladrubech, Bedružicích nebo v Tachově, které se uskuteční v letošním roce.

Zdeňka Kantová

Autor: Redakce

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opustili nás...

Ilustrační foto

Hlasujte v programu Prazdroj lidem a podpořte tak projekt, který Plzni prospěje

V kraji chybí více než stovka sester

Plzeňský kraj – Z plzeňské fakulty zdravotní sestry do zahraničí neodcházejí.

Z dětí se stali zedníci, pekaři, švadlenky nebo zvěrolékaři

Stráž – Vyzkoušet si různé druhy běžných ale dnes už i trošku opomíjených povolání dostaly možnost děti ze Stráže.

Zaplněný Bonětický areál slavil narozeniny s Františkem Nedvědem

Bonětice – Areál Bonětického tábora v sobotu ožil folkovou hudbou.

Jak skladovat dříví na topení

Pokud chcete tuto zimu topit dřívím, které si teprve objednáváte či svážíte z lesa, pak řekněte amen svému komínu i peněžence. Dřevo se musí pořádně vysušit. Jak ho skladovat, aby dobře proschlo?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení