VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mokřady nad Farským rybníkem

Broumov - Farský rybník, nádrž na potoce Tichá, je nepřehlédnutelnou součástí obce Broumov.

20.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Mückstein

Území nad rybníkem (včetně vlastního rybníka) je zajímavou přírodní lokalitou. Ne náhodou bylo již v roce 2002 navrženo botanikem tachovského muzea Petrem Mudrou na vyhlášení přírodní rezervací. Tento návrh nebyl bohužel dosud realizován.

Čím je toto území pro ochranu přírody zajímavé? Zejména mozaikou relativně přirozených biotopů, která je odlišná od jinak převažujících lesních a lučních kultur v okolí. Jedná se o celou škálu mokřin od porostů rákosin, přes porosty vysokých ostřic a tužebníková lada (tedy dlouhodobě neudržované vlhké louky) až po potoční a bažinné olšiny, lesní prameniště (zde např. s devětsilem bílým a lýkovcem jedovatým) a ostrůvky květnatých bučin (s kyčelnicí devítilistou) na sušších vyvýšeninách. Ze zvláště chráněných druhů rostlin tu najdeme např. pérovník pštrosí, ďáblík bahenní, jednokvítek velekvětý, v čisté vodě potoka Tichá žije vranka obecná, území je samozřejmě i domovem řady obojživelníků, z nichž někteří jsou také zákonem chráněni.

Navzdory nesporným přírodním hodnotám území se v rozvojových a koncepčních dokumentech opakovaně objevují návrhy na zatopení části údolí Tiché mezi rybníkem Kajetánem a Broumovem nádrží pro pitnou vodu a to v případě jejího nedostatku. Dnes nevíme, jak by tento krok zasáhl právě mokřady nad Farským rybníkem. Možná by bylo dobré oprášit 7 let starý návrh a přírodní rezervaci přece jen vyhlásit. Dnes je to v pravomoci rady kraje, v tomto případě krajů Plzeňského i Karlovarského. Územím totiž prochází krajská hranice.

Právě v době předjarní a počátku jara – tedy koncem března a v dubnu – je v olšinách a květnatých bučinách nejkrásněji. Je to doba prvních květů sasanek, plicníků, bažanek, dymnivek a již zmíněných devětsilů či kyčelnic a je provoněna lýkovcovou vůní. Je to doba, kdy do těchto v létě stinných lesů ještě propadá dostatek slunečních paprsků. Alespoň já se na tyto chvíle těším již od prvních zimních oblev a ještě klouzaje v bílé stopě po kopcích, už spřádám v hlavě plány, kam všude vyrazím, až to vypukne.

Do okolí Broumova. Určitě. A spolu se sem vrátíme v některém z dalších povídání o přírodě a krajinách Tachovska. Za bučinami a starými stromy, za krajinou Českého lesa.

Miroslav Trégler

20.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městský úřad

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Jaroslav Kracík

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Čtvrteční odveta play-off začíná v Larnace v 18.00 hodin SEČ.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení