VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrtvého Rusa ještě nenašli

Stříbro – Od hrobu obětí pochodu smrti ve Staré Knížecí Huti se výzkumný tým archeologů Filozofické fakulty Západočeské univerzity přesunul na městský hřbitov do Stříbra. Tam provádí průzkumné sondy hned na několika místech. K podstatným nálezům zatím ale nedospěl.

5.8.2011
SDÍLEJ:

PŘI VÝZKUMU NA HŘBITOVĚ ve Stříbře objevili archeologové cihlovou vyzděnou prvorepublikovou hrobku. Vlevo vedoucí archeologů Michal Rak.Foto: DENÍK/Jiří Kohout

„Průzkum jsme prováděli například na místě, které mělo být městským hrobem. Zjistili jsme ale, že se tam žádný městský hrob nenachází. Naopka jsme na tomto místě objevili cihlovou vyzděnou hrobku, pravděpodobně z období první republiky,“ řekl Deníku vedoucí archeologického výzkumu Michal Rak. V hrobce se podle vědců nacházejí rozpadlé dřevěné rakve.

Dalším místem, na kterém archeologové pátrali, byl prostor za hřbitovní zdí. „Tam jsme pátrali po hrobu Ivana Krvanova, což byl občan bývalého Sovětského svazu, který byl ve Stříbře za války jako nuceně nasazený. Tudíž nebyl pro nacisty hoden spočinout na hřbitově,“ uvedl historik Jiří Nenutil, který na výzkum získal grant na základě studentské soutěže. O Krvanovovi se ví, že zemřel 18. dubna 1945 ve vězení na stříbrské radnici a že jeho ostatky byly uloženy za hřbitovní zdí. „Mělo to být někde za Seifertovou hrobkou, protože ale místo nebylo nikdy přesně označeno, zatím jsme jeho hrob nenašli,“ doplnil Nenutil.

Součástí výzkumu je také hrob dvou sovětských vojáků, kteří zahynuli ve Stříbře v květnu 1945 a jejichž hrob s památníkem dominuje východní části hřbitova. „Existuje několik verzí, jak vojáci Žurbenko a Bucukin zahynuli. Zkoumání mělo ověřit, jaká z těch verzí je skutečnosti nejblíž. Kvůli betonovému monstru, které bylo jako památník na místě jejich hrobu postaveno, ale průzkum zatím není možný. Na to bychom potřebovali další grant,“ vysvětlil Nenutil.

Hrobů vojáků Rudé armády je v západních Čechách několik. „Lidé se často domnívají, že jsou prázdné a že byly vytvořeny v padesátých letech v rámci ideologické propagandy. Ale v těch hrobech skutečně sovětští vojáci jsou, většinou se totiž jednalo o zajatce, kteří zahynuli za nejasných okolností, nebo to byly oběti pochodů smrti,“ dodal historik.

Archeologický výzkum, který je nedestruktivní a po skončení uvedou vědci vše do původního stavu, by městu mohl pomoci k vytvoření hrobu pro ostatky lidí, kteří zemřeli bez toho, aby se o ně někdo postaral.

„V současné době nemáme kam pohřbít ostatky lidí, jejichž pohřeb muselo vypravit město v posledních několika letech,“ řekl Deníku tajemník Městského úřadu ve Stříbře Radek Strankmüller. Jedná se o ostatky 118 lidí a radnice má představu, že by do nového městského hrobu byl uložen jejich popel a k tomu destička se jménem a údajem, kdy osoba zemřela. „U některých totiž ani není znám datum narození,“ doplnil tajemník.

Jedním z míst na stříbrském hřbitově, kam by se mohly ostatky společně uložit, je podle vědců tzv. Seifertova hrobka. „Rodina Seifertova patřila před válkou ve Stříbře k nejbohatším, což dosvědčuje i honosná hrobka, která je architektonickým skvostem. Majetek však byl po válce zkonfiskován a ani nikdo z rodiny neprojevil po válce o hrobku zájem. Jako místo pro ostatky lidí, jejichž pohřeb vypravovalo město, by se určitě hodila,“ domnívá se Nenutil.

V podzemí hrobky nalezli archeologové deset zinkálových sarkofágů s rakvemi. Sarkofágy jsou podle jejich názoru uměleckými díly, které by si zasloužily konzervaci a důstojné místo v muzeu.

Veřejnost se s výsledky výzkumu může seznámit v neděli 7. srpna od 14 do 17 hodin na stříbrském hřbitově.

Autor: Jiří Kohout

5.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejdelší vlasy
5

Kraj rekordní a kuriózní

Ilustrační foto.

O víkendu startuje okresní přebor

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

FOTO: Černobílá kafírna nabídla pouťové koláčky i kávu

Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení