VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzea lákají ať prší nebo svítí sluníčko

Tachovsko – Více než kdy jindy jsou v čase prázdnin a dovolených navštěvována muzea. Zjistili jsme ale, že nepříznivé počasí překvapivě návštěvnost nezvyšuje, ta je konstantní ať svítí sluníčko nebo leje.

8.8.2012
SDÍLEJ:

Vesnické muzeum v Halži bylo otevřeno před dvěma lety.Foto: DENÍK/Marie Podzimková

„Letošní návštěvnost je poměrně vysoká, sami jsme překvapeni zájmem turistů. A na jejich počet počasí vliv nemá, chodí jich dost, i když je počasí spíš na koupání než na návštěvu muzea. Přicházejí především rodiny s dětmi a také vysokoškolští studenti," uvedla pracovnice Městského muzea ve Stříbře Petra Buchová. Muzeum je umístěno v bývalém minoritském klášteře přímo v centru města a jeho součástí je také informační centrum či výstavní galerie. Právě v ní je po dobu prázdnin instalována zajímavá výstava minerálů z Madagaskaru. Také stálá muzejní expozice je v souladu s charakterem a historií města zaměřena na minerály. „Rozsáhlá hornická expozice, od neživé k živé přírodě ale i ukázky dobového nábytku či chladných zbraní se zmínkou o stříbrské ostrostřelecké gardě," vyjmenovala několik expozic pracovnice muzea. Návštěvníkům je k dispozici také vyhlídková věž. Městské muzeum ve Stříbře je otevřeno denně kromě pondělí.

Teprve před dvěma roky bylo otevřeno Vesnické muzeum v Halži. Také tady si na nedostatek návštěvníků nestěžují. K nárůstu výrazně pomohla Toulavá kamera v televizi. Týdne sem zavítá v průměru přes osm desítek návštěvníků. Za zmínku stojí, že vstupné tu nevybírají – je dobrovolné. „Jen výjimečně se stane, že někdo nepřispěje. Lidé odcházejí natolik spokojeni, že do kasičky něco vhodí," uvedla studentka Kristýna Kovářová, která je tu na brigádě.

Muzeum je vybudováno v objektu bývalého špýcharu a je v něm na čtyři sta exponátů, které mají souvislost s životem a prací na vesnicích. „Všechno to jsou dary od zemědělců, a to nejen z Tachovska. Občas musíme sami pátrat, k čemu se darovaná věc v minulosti vůbec používala. Autorem myšlenky na vybudování vesnického muzea a nadšeným realizátorem byl Antonín Vaněk, který se ale otevření nedočkal. Obdivuji se všem, kteří si dali se sháněním exponátů práci," vyprávěla Kristýna Kovářová.

Babička a děda Katinovi z Mariánských Lázní vzali na prohlídku muzea v Halži svého vnuka. „Krásné, udržované, jedinečné exponáty a navíc bez vstupného. Jsem u vytržení," libovala si Iva Katinová. „Kdepak dneska tyhle malé děti uvidí mlátičku nebo kočár za koně. Chodíme z Matyáškem od exponátu k exponátu a vysvětlujeme mu, na co se všechny tyhle krásné věci používali."

Nejčastějšími návštěvníky jsou rodiny s dětmi a také starší lidé, kteří tu u exponátů vzpomínají na mládí. Často se tu zastavují i Němci přijíždějící od hranic přes Halži. Vesnické muzeum je otevřeno přes prázdniny, tedy v červenci a srpnu, denně od devíti do sedmnácti hodin.

Autor: Marie Podzimková

8.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení