VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum otevře zahradu

Tachov – Nová recepce, bezbariérový vstup, venkovní bistro a další změny čekají návštěvníky.

5.3.2013
SDÍLEJ:

SOCIÁLNÍ ZAŘÍZENÍ V NOVÉM. Mistr stavební firmy Petr Bartoň ukazuje prostory, kde už od konce tohoto týdne bude hotové nové sociální zařízení. Zde původně byla vrátnice.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Nový vchod do muzea velkou bránou , bezbariérový vstup pro vozíčkáře, nová recepce a sociální zařízení nebo také zámecká zahrada plná maminek s kočárky, které sedí ve stínu stromů a tráví tak volný čas. Také takovou má vizi o blízké budoucnosti Muzeum Českého lesa v Tachově. Muzeum tak chce ukázat vlídnější tvář a pozvat návštěvníka z ulice. Na první pohled viditelnou změnou, budou otevřená vrata do zahrady a zcela nový vstup.

Návštěvník půjde za exponáty hlavní branou a vstupním prostorem bude recepce, přístupná také bezbariérově po nájezdové rampě. „Přístup se tak stane přívětivějším. Odpadne stání za dveřmi muzea a čekání, až jim po zazvonění někdo přijde otevřít," uvedla k částečné rekonstrukci ředitelka muzea Jana Hutníková. Jako o další veliké změně hovoří o sociálním zařízení. „Zdánlivě to vypadá, jako podružná záležitost, ale zdaleka tomu tak není. Současný stav nebyl vyhovující a na úrovni jednadvacátého století," popsala dále ředitelka.

Zahrada otevřená, je příznačný název projektu, v jehož rámci dojde i k otevření zámecké zahrady pro veřejnost. Přístupná bude v otevírací době muzea. „Zájemci sem mohou kdykoli přijít, lehnout si například na trávník a trávit zde volný čas. Samozřejmě půjde v zahradě i o nastavení nějakého režimu, třeba pro pejskaře. Neznamená to zákaz vstupu pro psy, ale jejich volný pohyb nebude možný," vysvětlila Hutníková.

V zahradě je plánováno také občerstvení s venkovním sezením v podobě sezónního bistra umístěného u vnitřního východního křídla. Provozovatele bistra muzeum takzvaně vysoutěží. Součástí bude i dětský koutek. „Možná také houpačky a pískoviště. To zatím není dořešeno," dodala s tím, že i v zahradě se budují nová sociální zařízení.

Při letních společenských akcích pořádaných v zámecké zahradě je počítáno s komfortem pro vystupující v podobě umístění zastřešeného pódia.

Projektem Zahrada otevřená chce muzeum návštěvníkům Tachova i místním zpřístupnit právě přírodní prostory za budovou. „Je to veliký plac zeleně v blízkosti centra města. S tou velikou výhodou, že je obehnaný klášterní zdí. Děti tak budou mít relativně svobodný pohyb a rodič může jen pohyb monitorovat a nemusí se bát, že by se dítěti něco přihodilo," přiblížila ředitelka možnosti relaxace.

Usadí umyvadla

V současné době stavební firma dokončila zednické práce v recepci. Téměř před dokončením je také sociální zařízení, které je nyní v místech bývalé vrátnice. „Přístřešek vpředu před novou recepcí, kde bude hlavní vstup, přijde zbourat. Ve čtvrtek a v pátek budou usazovat umyvadla, záchody a kohoutky. Do konce týdne zprovozníme vnitřní sociální zařízení," řekl mistr domažlické stavební firmy Petr Bartoň.

Pozvánka na máj

Podle ředitelky Hutníkové by prvního návštěvníka v nových prostorách chtěli uvítat začátkem května. Předcházet tomu budou čarodějnice třicátého dubna, které mají každoročně slet v zámecké zahradě. Návštěvníci opět uvidí odkryté a vyčištěné exponáty historické expozice, a také národopisnou a přírodovědnou expozici. Muzeum dále připravuje výstavu neprofesionálního výtvarníka a nositele ceny z loňského Trienále Josefa Pospíšila. Na květen se také chystá výstava ke čtyřicetiletému výročí Tachovského dětského sboru.

Hodnota projektu je 6,2 milionu korun. Z 97 procenty je dotovaný z regionálního operačního fondu a zbytek je příspěvek od Plzeňského kraje, zřizovatele muzea.

Autor: Antonín Hříbal

5.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení