Chátrajícího poutního místa se občanské sdružení ujalo v roce 2008. Záchranu financuje z dotace od Ministerstva kultury, o kterou požádalo. „V prvním roce jsme nechali odstranit náletové dřeviny, vyvezla se suť z interiéru objektu a vyzdily se klenby v přední části kostela. Ty se pak stáhly ocelí,“ popsal Miroslav Cingroš z Občanského sdružení Zvon.

Zbytek kleneb se dozdíval v loňském roce, kdy se také opravovala obvodová zeď.

„Letos pracujeme na stabilizaci věže. Dodavatelská firma si musela poradit s vyzdívkou mezi dvěma pilíři, která se nebezpečně vykláněla. To se podařilo, ještě letos by se měla opravit klenba mezi pilíři ve věži a stáhne se ocelovým lanem,“ doplnil Cingroš s tím, že se letos ještě odstraní náletové dřeviny rostoucí na zdech kostela.

V příštím roce by se měla dokončit oprava věže. „Věž se úplně dozdí a provizorně zastřeší,“ upřesnil Cingroš.

Kromě dotace na záchranu objektu obdrželo občanské sdružení příspěvek od Plzeňského kraje na stavebně historický průzkum objektu. Tím bylo podle představitelů sdružení možné blíže určit období vzniku stavby, jeho stavitele a další historické údaje. Například to, že stavitelem kostela byl pravděpodobně Domenico Orsi, který také stavěl dnes rovněž pobořený kostel ve Světcích.

Záchrana kostela sv. Apoleny stála doposud zhruba jeden milion korun. Cílem Zvonu je dospět do takového stavu, aby mohlo být torzo kostela bezpečně využíváno k různým kulturním a společenským účelům a aby mohlo být přístupné veřejnosti.

Součástí záchranného projektu je také bývalá kaple stojící v bezprostředním sousedství kostela. „Tu bychom, pokud na to v příštích letech seženeme peníze, chtěli opravit kompletně,“ uvedl Miroslav Cingroš.