VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Oltář a rašeliniště pod ním

Tachovsko – Nedaleko česko – bavorské hranice, tři kilometry severoseverozápadně od Branky, najdete vrch Oltář.

3.5.2011
SDÍLEJ:

Odlesněné rašeliniště pod vrchem Oltářem nedaleko česko bavorské hranice. Foto: Miroslav Trégler

Svojí nadmořskou výškou 710,3 m je vlastně jižním výběžkem hřbetu táhnoucího se západně od Žďárů, reprezentovaného vrchy Ve Skalkách, Tišina, Na Výšině a Kamenný.

Dorazíte – li na vrchol Oltáře v současné době, najdete velikánskou mýtinu s malými smrčky. Podobně je tomu na rašeliništi necelý 1 km severně od kóty. Co se tu stalo? Odpověď jsem našel na informační tabuli Správy CHKO Český les instalované u Branky. Popisuje zároveň botanické a vegetační hodnoty rašeliniště a tak mi promiňte delší citaci: „V rašelinných kobercích pod korunami smrků a borovic blatek tu dobře prospívala celá plejáda vrchovištních rostlin, jen namátkově lze zmínit šichu černou, klikvu bahenní, suchopýr pochvatý, vlochyni bahenní či listem ozdobnou žebrovici různolistou. V lednu 2007 byl údajně, podle sdělení lesního správce, celý porost těžce poškozen orkánem Kyrill, takže po následné kalamitní těžbě zde zůstala jen několikahektarová holina. Podivné na celé věci se zdá být jen to, že zatímco porosty na české straně padly beze zbytku za obět „běsnění“ živlů, prakticky tytéž porosty jen o několik desítek metrů dále na bavorské straně byly poškozeny minimálně“.

Toliko tabule. Nechci – s odstupem času a neznalostí situace přímo po orkánu – jakkoli kritizovat či hodnotit přístup lesáků. Je pravdou, že jsem na české straně vrchoviště aktuálně žádnou dospělou borovici blatku nenašel, na bavorské ano. Mnoho smrků popadalo i za hraniční čarou, ale nebyly odtěžovány (a to včetně suchých „utopených“ jedinců) a tak nedošlo k zásadnímu prosvětlení a oslunění, tedy k zásadní změně přirozeného lesního klimatu. Obávám se, že právě to může být největším problémem pro zachování kvality lesního vrchoviště a některých specializovaných druhů vůbec.

Ať to s vrchovištěm a lesem kolem Oltáře dopadne jakkoli – člověk je nakonec vždy alespoň mírným optimistou – v každém případě výlet do okolních lesů není ztraceným časem. Několik hodin v lese dodá člověku plno energie a ta není k zahození. Až si budete plánovat pěší či cyklovýlet do lesů pod Oltářem, nezapomeňte se zastavit u Hvozdného rybníka. Spolu s Kajetánem (rybník na potoce Tichá pod Chodovskou Hutí) patří mezi nejkrásnější lesní rybníky Českého lesa. A podívejte se občas k obloze, možná – stejně jako já před pár dny – tam uvidíte kroužit čápa černého. Vzácného obyvatele zdejších lesů.

Miroslav Trégler

3.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení