Cebiv, Trpísty, Ošelín, Třemešné a Staré Sedlo. To jsou obce z tachovského regionu, ve kterých by podle České pošty mělo počátkem příštího roku dojít k uzavření poštovních úřadů.

„Všechna uvedená místa jsou v tuto chvíli pouhým návrhem,“ upozorňuje Dita Václavíková, mluvčí České pošty.
Starostové dotčených obcí situaci ale vidí jinak. „My jsme byli při jednání se zástupci České pošty postaveni před hotovou věc. Buďto budeme provoz pošty hradit z vlastních prostředků, nebo bude uzavřena,“ uvedl František Borský, starosta Třemešného.
Z obecního rozpočtu by tak třemešenští zastupitelé museli ročně uvolnit 320 tisíc korun. „Ale taková částka vůbec nepřichází v úvahu. Na to prostě nemáme,“ dodal starosta.

Ukončení provozu poštovní pobočky už v Třemešném vzali na vědomí. „Sloužila vlastně pouze našim obyvatelům. Do spádových obcí zajížděli mobilní pošťáci,“ poukazuje Borský. Dodává ale, že mu je spoluobyvatelů líto. „Těm starším totiž na poštu chodily na účty důchody“.
Jednání vedení České pošty se nelíbí ani starostovi Starého Sedla Jiřímu Novotnému. „My jsme pro ně nebyli při rozhovorech žádným partnerem. Prostě nám řekli, že pokud chceme zachovat kamennou poštu, musíme její provoz sponzorovat sami. Ale ani nám nezbývá na to, abychom ročně vyčlenili 250 tisíc korun,“ podotkl.

Kamenné pošty měly nahradit mobilní, které budou do obcí zajíždět ve stanovených termínech. „Nedovedu si představit, jaká situace nastane v zimním období, kdy budou přístupové cesty zapadané sněhem. To budou mít mobilní pošty určitě zpoždění. A jak k tomu přijdou zákazníci? To budou na pošťáky čekat a mrznout třeba i několik hodin,“ míní starostka Cebivi Zdeňka Řezníčková.
V Cebivi a Třemešném se obyvatelé chystají vyjádřit protest cestou peticí. „Ano, slyšel jsem o tom. Ale nevím, v jakém stadiu se to nachází,“ řekl starosta Třemešného.