VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na samém jihu Tepelské vrchoviny

Pavlovice – Za poznáním přírody nejjižnějšího výběžku Tepelské vrchoviny vyrazíme v doprovodu Miroslava Tréglera.

24.11.2009
SDÍLEJ:

Pavlovický lom využívají ke svým setkáním často také potápěči. Snímek je z podzimního zakončení sezonyFoto: Miroslav Trégler

Za poznáním přírody nejjižnějšího výběžku Tepelské vrchoviny vyrazíme ze vsi Pavlovice. Leží vysoko nad řekou Mží, z příjezdové silnice od Damnova jakoby schoulená pod vrchem Výhledy (585,2 m). Na návsi nás přivítá obnovená kaple se zvonicí. To je dobrý začátek.

Hned za vsí se zvedá pahorek 552 metry vysoké Hůrky, jediného neovulkanitu – tedy třetihorní vyvřeliny- jižně od Mže. Útroby vrchu jsou odtěženy lomem a na dně jámy se leskne hladina jezera. Je to krásné místo pro koupání, potápění, sedávají tu i rybáři a výletníci u ohýnků. Opakovaně jsem zde za posledních zhruba patnáct let potkával užovku hladkou, zákonem chráněného a pro Tachovsko velice vzácného hada. Osidluje výslunná, vyhřátá a suchá místa, jimiž mohou být právě staré opuštěné kamenolomy.

Před pár dny jsem lom navštívil. Byl jsem značně rozčarovaný a zklamaný. Čím více je místo známé, tím více odpadků se zde vrší. Takové to bývalo romantické místo! Snad někdo vše odklidí a až s jarem rozkvetou třešně na mezích a pampeliškami zežloutnou louky pod lomem, zůstane vše jen ošklivou můrou podzimu 2009.

Vlastní vrchol Výhledů najdete snadno, je v lese kousek od domků přilepených k jeho okraji. Navzdory názvu odtud nevyhlédnete, ovšem nedaleká mýtina otevřela aktuálně velice zajímavý a samozřejmě i časem pomíjivý pohled na Vysoké Sedliště na druhé straně údolí a listnatý porost přírodní rezervace Pavlovická stráň pod ním.

Prudká lesní stráň padající od vrcholu Výhledů až k řece je plná balvanů z růžového granodioritu. Dojdete–li po ní až k pavlovickému nádraží, zastavte se v nedalekém průseku procházejícím nad železničním tunelem. Odděluje od sebe dva „jiné“ lesy – tmavou smrkovou kulturu (porost v tomto místě nepřirozený a uměle vysázený) a kyselou doubravu (les pro dané místo přírodě blízký, přirozený, netvrdím však že původní). Doubrava je plná roztodivně pokroucených, jakoby zakrslých dubů, což jí dodává téměř pohádkový vzhled. Takovéto stromy nikde na pile neprodáte, ale musíme pořád vše přepočítávat na peníze? Jsem opravdu rád, že takovéto kousky lesa v údolí Mže zůstaly. Jestli něco zabíjí fenomém lesa z pohledu prostého návštěvníka či fotografa, je to rozhodně uniformita, stromy v řádcích připomínající plantáž na dřevo. Zde nenadělá nic ani příroda se svou nekonečnou a neutuchající kreativitou.

Od pavlovického nádraží zpět do vsi můžete po silničce nebo přímo lesem vzhůru. Pokud se sem vydáte v předjaří či na počátku jara, všimněte si růžových zvonečků, rozkvetlých to vřesovců pleťových. Jde o zákonem chráněnou rostlinku, jež najdeme na Tachovsku poměrně vzácně, zejména v borových lesích. Mimo údolí Mže u Josefovy Huti například v okolí Kumpolce, Damnova a na Sedmihoří.

Miroslav Trégler

24.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení