VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na šikanu postačila důtka. Zatím

Tachov – S modřinami na rukou přišla jednoho dne domů žákyně čtvrté třídy Základní školy Hornická v Tachově. Když rodiče pátrali po příčině, dozvěděli se, že se dívka stala terčem útoku několika spolužáků. A že kromě úderů čelila také nadávkám a verbálním útokům.

5.4.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

„A netýkalo se to pouze naší dcery, předmětem šikany se stalo více žáků této třídy,“ svěřili se Deníku rodiče, kteří si nepřejí být jmenováni.

Útočníky, kteří se pokusili ve čtvrté třídě šikanovat své spolužáky, měli být podle rodičů dívky někteří dojíždějící chlapci.

Jejich chování řešilo i vedení školy. „Je to kázeňsky problémová třída,“ uvedla zástupkyně ředitele pro první stupeň Jarmila Brachtelová s tím, že pro tuto třídu hledali pomoc v pedagogicko – psychologické poradně v Plzni. Odborníci následně přijeli s programem zaměřeným na vztahy v kolektivu.

Svoji kolegyni doplnila školní metodička prevence a zástupkyně ředitele pro druhý stupeň Lenka Doležalová. „Nemáme ale žádné podněty, ani od rodičů ani od dětí, že by tady došlo k šikanování. Jeden chlapec dostal minulý týden třídní důtku, druhý důtku ředitele školy, oba za drobné a především opakované napadání spolužáků. Ve třetím případě jsme doporučili rodičům umístění jejich syna do internátního střediska výchovné péče. Dva z nich k nám přišli v tomto školním roce z vesnické malotřídky,“ sdělila Deníku Doležalová.

K zachycení případné šikany ve škole rozdalo vedení mezi žáky druhých až devátých tříd dotazníky. Děti anonymně odpovídaly na otázky, které by mohly vést k odhalení šikany nebo alespoň náznaků takového chování.

„Při vyhodnocování jsme opravu náznaky objevili. Ve více než deseti případech poukazovali spolužáci na jedno jméno. Nebylo to ale v této čtvrté třídě. Naopak – všichni tu psali, že jsou dobrými kamarády, že jim nikdo neubližuje, nenapsali žádný problematický čin ani nepoukázali na jediné jméno,“ uvedla Doležalová. „Odpovědi jsme si minulý týden znovu prošli a žádný náznak možné šikany jsme neobjevili,“ dodala Doležalová.

Obě učitelky připouštějí, že pokud se podaří nevhodné chování objevit, je to u žáků ve vyšších třídách. Na prvním stupni se jedná spíše o výjimku. „Vloni jsme tu měli na druhém stupni dokonce pokus o kyberšikanu. Skončil ředitelskou důtkou a doplňkem ve školním řádu o zákazu používání mobilních telefonů ve škole,“ uvedla zástupkyně ředitele Brachtelová.

V případě, že dostanou podnět od dětí nebo rodičů o šikaně, postupují ve škole na základě metodických pokynů ministerstva školství. Podle našeho největšího odborníka Michala Koláře mají zpracovaný i vlastní postup. „Hovoříme s agresorem i napadeným, jednáme samostatně i s jejich rodiči, zeptáme se na průběh případných svědků. Obvykle přistoupíme i ke kázeňskému potrestání důtkou třídního učitele, ředitele školy, zhoršenou známkou z chování. Když to nepomůže, obrátíme se na oddělení sociálně – právní ochrany dětí městského úřadu,“ vyjmenovala možnosti Doležalová.

Posledním krokem, k němuž zatím nemuseli ve škole ani jednou přistoupit, je povolání policie k vyšetření případu.

Učitelky nevyloučily, že k ojedinělým případům šikany ve škole může docházet. „Neděláme si iluze, bez problémů s chováním žáků není žádná třída. Pokud ale máme řešit šikanu, musí nám ji nejdřív někdo oznámit. Proto žádáme rodiče a děti, aby nás na takové případy upozornili. Můžeme zaručit naprostou anonymitu, diskrétnost, vyřešení případu a potrestání agresora,“ uzavřela Brachtelová.

Autor: Marie Podzimková

5.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Chodová Planá - Hladina vody pomalu klesá a ryby se stahují k požeráku, kde je ještě hloubka. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení