„Výstupy z kamer a dalších zařízení by sloužily na internetových portálech turistům ke zjištění aktuálního stavu na silnicích i pro policii,“ řekl koordinátor projektu Plzeňský kraj – bezpečný kraj Zdeněk Weber.

Projekt by měl řešit dopravní situaci v příhraničí okresů Domažlice, Klatovy a Tachov. „Naším cílem je využít peníze z fondů Evropské unie a pomocí těchto peněz chceme osadit zejména významné komunikační tahy radary k měření rychlosti, zařízeními ke sledování stavu vozovky na místech, kde je například častá námraza,“ řekl dále.

Kamery by měly být také na nebezpečných místech častých dopravní nehod či na větších parkovištích, třeba u významných turistických cílů. Data budou pro turisty a motoristy plánující cestu do příhraniční dostupná on-line na internetu. Než tak vyrazíte na výlet nebo do zaměstnání, můžete shlédnout celkový stav.

„Teď s policií vytypováváme místní významná střediska a komunikace. Pokud se podaří vše připravit, chtěli bychom v září žádat o dotaci a v příštím roce začít realizovat některé kroky,“ dodal Weber.

Za rok existence projektu Bezpečný kraj, přispěl krajský úřad celkem šesti miliony. Peníze šly nanapříklad na kamerový systém ve Stříbře a také na přístroje pro vyhodnocování biologických stop. Kraj měl na akce loni v rozpočtu čtyři a letos deset milionů korun. Podle hejtmana Milana Chovance by se měla částka ještě navyšovat.

V první fázi se do projektu zapojilo devět měst, nyní se přidávají nebo jednají o připojení další radnice.

Kraj chce pokračovat v podpoře projektů na zvýšení bezpečnosti jednotlivých měst, připravuje i řadu dílčích programů zaměřených například na bezpečnost seniorů nebo na nebezpečí kyberšikany, která může především na děti číhat v prostředí internetu a sociálních sítí.

Akce by měla vyjít na bezmála třicet milionů korun.