VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Tachovsku vzniknou hipostezky

Tachovsko, Domažlicko – /AKTUALIZOVÁNA PRAVIDLA FOTO SOUTĚŽE/ V současné době se na území západních Čech pracuje na realizaci hipostezek, které mají za úkol podpořit turistický ruch v regionu, ekonomicky pomoci malým obcím a vzbudit v populaci zájem o tento ekologický způsob cestování.

21.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Na domažlickém a tachovském okrese má při projektu „Na koni po západě Čech“ vzniknout přibližně 90 km stezek pro jezdce na koních. Tento projekt realizují místní akční skupiny MAS Český západ- Místní partnerství, MAS Český les a MAS Světovina ve spolupráci s Klubem hipoturistiky. V rajonu MAS Český les se jedná o navržení a vznik tří okruhů (v okolí Velkých Dvorců, Třemešného a Starého Sedla). Tyto stezky budou navazovat na páteřní hipostezku západními Čechami.

Trasy, odpočívadla, rozcestníky…

Stezky budou voleny ve volné přírodě, aby nebyly vedeny po asfaltových a jinak nadmíru zpevněných cestách. Na druhou stranu tak, aby neprotínaly pole, kde by mohlo docházet k ničení porostu. Trasy budou lemovány odpočívadly a informativními tabulemi popisujícími vyhlídky a historicko – kulturní místa. Dále budou po projednání s Klubem českých turistů umístěny rozcestníky a kilometráže. Každá stezka bude procházet alespoň jedním rančem, na kterém bude možné ustájení koní i ubytování včetně pohostinství pro vyznavače této ekologické formy cestování. Cestování proto, že v blízkém Bavorsku, na Karlovarsku a ve středních Čechách tyto stezky již fungují. Jednotlivé hipostanice na páteřní trase a okruzích mají v budoucnu tvořit ucelenou síť.

Plánováno je devadesát hipostanic

V prosinci loňského roku provedl Klub hipoturistiky Plzeňského kraje se svými spolupracovníky mapování funkčních hipostanic. Jejich provozovatelé byli následně požádáni o vyplnění dotazníku. Na tomto základě pak vznikla evidence přibližně devadesáti stanic v našem kraji. Nyní je projekt ve fázi rozpracovanosti zaměstnanci jednotlivých místních akčních skupin, kteří jednají s majiteli jednotlivých pozemků, sbírají informace o jednotlivých hipostanicích a pracují v terénu.

V pozdním jaru bude realizována finální verze mapy, na podzim proběhne vyhodnocení fotosoutěže „Pohled z koňského sedla“. Vyústěním celého projektu má být ucelená mapa hipotras, seznam všech přístupných hipostanic, které nabídnou své služby jak příchozím turistům, kteří si chtějí jen půjčit koně a užít si s nimi pobyt v přírodě, tak i těm, kteří projíždějí krajem na svých vlastích koních. Vše bude zahrnovat komplexní mapa a přiložený seznam hipostanic, se všemi důležitými údaji, pravidly, jak se chovat na hipostezkách, informacemi o stezkách a dalšími důležitými informacemi popsanými výše. Tyto materiály budou vydány v českém a německém jazyce.

Fotosoutěž pro amatéry i profesionály

V rámci celého projektu je plánována zmíněná fotosoutěž, která je určena amatérským i profesionálním fotografům z okresů Domažlice, Tachov, Plzeň – sever a Rokycany. Tématem je zachycení života s koňmi, na jednotlivých snímcích tedy musí být zachycena koňská tematika. Soutěž je vypsána ve dvou kategoriích:

1) Život s koňmi – dokumentární fotografie z různých akcí (závody, soutěže, přehlídky, setkání, ale i každodenní život s koňmi),

2) S koňmi na cestách (společné putování člověka s koňmi, kůň v krajině a podobně).

Soutěž probíhá do 31. srpna. Soutěžní snímky splňující etické zásady budou vyhodnoceny do 30. září. Slavnostní vyhlášení bude provedeno v říjnu na Mezinárodním veletrhu cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP 2012. Vyhodnocení provede odborná porota, která vybere v každé kategorii 3 nejlepší snímky.

Na internetových stránkách www.fotosoutez.svetovina.cz bude zároveň probíhat hodnocení fotografií veřejností. Zde bude uvedena „Cena veřejnosti“. Ceny do soutěže věnují jednotlivé hiporanče v podobě jízd na koni zdarma, dalšími cenami budou propagační materiály jednotlivých spolků. Výherci budou vyrozuměni e-mailem.

Kompletní pravidla soutěže najdete ZDE>>>

V případě dalších dotazů, třeba o některých akcích konaných jednotlivými ranči, kontaktujte Jiřího Baiera, e-mail: baier@masceskyles.cz, telefon: 606 420 751. Některé ranče poskytují nad rámec základních služeb i pobyty pro děti ve westernovém stylu, pobytové tábory či výuku jízdy na koni.

Jiří Baier

Autor: Redakce

21.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvorek nabídne hudbu i divadlo

V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Tachov – Vydýchaný stojící vzduch na chodbách Městského úřadu v Tachově, který návštěvníky ničil při návštěvě budovy především v letních měsících, je minulostí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení