VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Na Tachovsku žije třicet bobřích rodinek

TACHOVSKO - Druhému největšímu hlodavci na světě se v příhraničí daří dobře. Populace zde čítá na sto padesát jedinců

24.11.2008
SDÍLEJ:

Na Tachovsku žije třicet bobřích rodin. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Okousané kmeny, z větví postavené hráze, bobří hrady na vodních tocích. Takový obrázek se naskytne návštěvníkům některých příhraničních lokalit Tachovska.

Jde totiž o stopy po činnosti bobra evropského, kterého zde žije několik desítek rodin. To potvrzuje zooložka Petra Cehláriková ze Správy CHKO Český les v Přimdě. „Výskyt bobra evropského je v Českém lese monitorován studenty Fakulty lesnické a environmentální České zemědělské univerzity v Praze, a to už od roku 1996,“ uvádí Cehláriková a dodává, že první výskyty v novodobé historii byly zaznamenány v roce 1992. „Centrum výskytu bobrů na Tachovsku je v povodí Kateřinského potoka. Na celém Tachovsku se pak vyskytuje asi dvacet devět rodin, což představuje přibližně sto padesát jedinců,“dodává zooložka.

Bobr evropský se v české kotlině vyskytoval už od pradávna. Ve středověku byl běžným druhem, ale od patnáctého století v důsledku intenzivního lovu začala jeho početnost klesat, až byl na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století v Čechách a na Moravě vyhuben.

Bobr evropský Castor fiber

Velký zavalitý hlodavec s hustou srstí a dlouhým plochým ocasem. Je velmi přizpůsoben vodnímu životu, rád si staví soustavy kanálů a hrází. Jeho potravu tvoří kromě bylin i větvičky a lýko. Bobr evropský má hmotnost až 30 kg, po jihoamerické kapybaře je druhým největším hlodavcem. Mezi oblíbenou potravu bobra evropského patří mimo byliny především lýko a větvičky topolu a vrby. Nepohrdne však ani jinými dřevinami. Pokud se v blízkosti nachází kukuřičné či řepové pole, je dost dobře možné, že tam bobra najdeme, jak si pochutnává na úrodě těchto polí. V létě dává přednost bylinnému patru. Toto období také využívají pro nahromadění potravy na zimu.

Činnost bobra je na vodním toku patrná na první pohled. Hráze, které staví ale mohou způsobovat i problémy vlastníkům přilehlých pozemků, které mohou být vzdutou hladinou zaplaveny. „V tomto roce jsme řešili výjimky, které se týkaly zaplavení trvalých travních porostů a ucpání propustku pod silnicí,“ dodává Cehláriková. I přes možné potíže spojené s činností bobra nemůže kdokoli hráz zbořit, nebo dokonce bobra odchytit. „V tom případě je nutno zažádat o výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny k zásahu do biotopu zvláště chráněného živočicha,“ doplňuje Cehláriková.

Autor: Antonín Hříbal

24.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V prostorách Jízdárny ve Světcích se uskutečnil čtvrtý koncert cyklu Dveře Jízdárny dokořán.
10

Jízdárnu rozezněly lovecké rohy

Městský úřad

Stropní ventilátory zvýší komfort při čekání na úřadě

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Čtvrteční odveta play-off začíná v Larnace v 18.00 hodin SEČ.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení