VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na vrch Ronšperk se znovu vrátí vandaly zničená kalvárie

Stříbro – Vandalové, počasí a nezájem. To jsou faktory, které se nejvíce podepsaly na tom, že čtrnáct kapliček křížové cesty k vrcholu Ronšperk u Stříbra chátralo a obrazy utrpení Krista, pocházející z počátku devatenáctého století, téměř podlehly zkáze.

26.9.2012
SDÍLEJ:

NA OBNOVĚ OBRAZŮ křížové cesty k vrchu Ronšperk u Stříbra pracovali keramik František Švancar (vlevo) a akademický malíř Ivan Komárek.Foto: Dennis Plundr

Naštěstí se díky iniciativě občanského sdružení Ronšperk dočkaly záchrany a za několik týdnů bude křížová cesta obnovena.

Projekt na záchranu kalvárie se zrodil v roce 2010. „Stavební obnova kapliček byla provedena v roce 2011 díky významné finanční podpoře z Evropské unie a také díky vratné půjčce od města Stříbro. Teď je v závěrečné fázi druhá etapa, výtvarná obnova obrazů křížové cesty. Ty jsou dokončeny a přeneseny na kachle, které v polovině října budeme instalovat do kapliček na Ronšperku," řekl Deníku koordinátor projektu Miroslav Kaltenbruner ze Stříbra.

Kachlové obrazy křížové cesty jsou v těchto dnech vystaveny v Městském muzeu ve Stříbře. Vernisáž těchto děl se uskuteční v úterý 2. října od 18 hodin. O obnovu se postarali keramik František Švancar a akademický malíř Ivan Komárek. „Práce to byla radostná," vyjádřil se Deníku malíř. „Zadání bylo obnovit křížovou cestu. V muzeu jsem si prohlédl čtyři původní desky, které se zachovaly a které by se daly restaurovat, ovšem nešlo by udělat celkovou rekonstrukci," popsal Komárek.

V knihovně Národní galerie si proto umělec vybral jako předlohu Fürichovu křížovou cestu. „To byl umělec z počátku devatenáctého století a byl vlastně takovým vzorem tehdejším tvůrcům křížových cest. Z něj jsem také vyšel. Udělal jsem si sice volné kompozice, ale snažil jsem se držet tématu i dobově a vytvořit realisticky pojatou křížovou cestu. V dílně se pak obrazy přenesly stylem holandské fajáns, nebo takzvaného cibuláku, na kachle," uvedl dále malíř.

Kachlové obrazy kalvárie budou ve stříbrském muzeu k vidění do 14. října. „Poté je budeme instalovat do kapliček. To už bude závěrečná fáze obnovy křížové cesty. Pak už budou zbývat jen drobné terénní úpravy na cestě a kolem ní," doplnil Kaltenbruner.

Křížová cesta na vrchu Ronšperk, představovaná čtrnácti kapličkami a křížem na vrcholu, byla v roce 2010 havarijním stavu. Výjevy z poslední cesty Ježíše Krista se dochovaly v počtu pěti kusů. Významná finanční pomoc na jejich obnovu přišla podle zástupce občanského sdružení z Česko-německého fondu budoucnosti, který poskytl více než třetinu z potřebných osmi set tisíc korun. Několik desítek tisíc věnoval partnerský spolek z bavorského Altenstadtu, náklady chce sdružení financovat také pomocí dobrovolné sbírky. Podrobnosti o ní je možné najít na internetových stránkách sdružení.

Stavební obnova křížové cesty vyšla na 600 tisíc korun, z toho 85 procent byla evropská dotace, 90 tisíci přispělo sdružení Ronšperk. Město Stříbro poskytlo vratnou půjčku 510 tisíc korun.

Kromě křížové cesty zkrášlí Ronšperk možná i rozhledna

Obnovená křížová cesta, která se bude dokončovat v říjnu (jak informujeme na první straně), nebude jediným lákadlem vrchu Ronšperk. Město uvažuje také o výstavbě rozhledny.

„Máme už zpracovanou projektovou studii, takže to není jen myšlenka, ale výstavba rozhledny je reálná. Žádáme o dotaci a uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dále," uvedl Deníku starosta Stříbra Bohuslav Červený s tím, že rozhledna by měla být montovanou železnou konstrukcí a měla by tak připomínat hornické tradice města.

Vyhlídková věž, pokud se bude na vrcholu Ronšperku stavět, volně naváže na již dokončenou a nedávno otevřenou vyhlídku a na křížovou cestu.

Ta prodělala celkovou obnovu, od loňského roku bylo zrekonstruováno všech čtrnáct kapliček a v současné době jsou v muzeu vystaveny všechny obrazy utrpení Krista, vyvedené na kachlích. Budou se instalovat v říjnu.

Jak vznikala křížová cesta

Podnět ke stavbě 14 kapliček na vrchu Ronšperk u Stříbra dal stříbrský měšťan Anton Battiek ve třicátých letech 19. století. Zorganizoval sbírku na vybudování křížové cesty. Ta byla postavena za 365 zlatých. Kapličky byly umístěny podél cesty, která je dnes částečně zaniklá a postupně se obnovuje.

Kaple byly vysvěceny 17. září 1837. V blízkosti Stříbra tak vzniklo nové poutní místo s malovanými obrazy Kristova utrpení. V dostupných písemných zprávách však není uveden autor obrazů, technika malby ani další podrobnosti, které by přiblížily původní vzhled jednotlivých zastavení.

V roce 1926 byla křížová cesta opravena na náklady stavitele Josefa Ernstbergera a v tomtéž roce se uskutečnila sbírka na namalování nových obrazů. Renovace kapliček byla dokončena v roce 1929. Po roce 1945 křížová cesta postupně chátrala, zachovalo se pouze pět obrazů.

Zdroj: www.ronsperk.cz

Martina Sihelská

Autor: Jiří Kohout

26.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

V Plané se uskutečnil multižánrový festival Vyletnění
17

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení