VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na začátku bylo pro mne všechno těžké

Horní Kozolupy – Již od února cestuje redakce Tachovského Deníku po našem okrese a vydává se na návštěvu do všech jeho koutů. Tentokrát naši redaktoři v rámci cyklu U vás na návštěvě zavítali do Horních Kozolup.

14.4.2011 2
SDÍLEJ:

U vás na návštěvěFoto: DENÍK

Již třetí volební období je zde starostou Karel Lindauer. Rád rybaří a zahrádkaří.

V úřadu starosty jste více než osm let. Můžete porovnat administrativní práci starosty před osmi lety a dnes?

Rozdíl objemu práce je opravdu veliký. Během té doby nastaly například podstatné změny v účetnictví, nebo zpracování žádosti o dotace. Zpočátku mi stačil k práci obyčejný mail. Dnes jsou datové schránky, máme u nás na obci Czech point, je to dnes opravdu o něčem jiném. Czech point vyřizuji sám osobně, nebo naše účetní. Podáváme například výpisy z trestního rejstříku, katastru nemovitostí a podobně.

Co pro vás bylo zpočátku nejtěžší?

V podstatě téměř všechno. Na začátku jsem byl neuvolněným starostou. Dělal jsem to při práci. Zprvu jsem, jak se říká, nevěděl kam sáhnout. Ale díky pomoci starostů z mikroregionu Konstantinolázeňsko jsem se do toho časem dostal. Učil jsem se pracovat s počítačem, znát různé zákony a vyhlášky. Zpočátku to byla pro mne takzvaná španělská vesnice.

Co vás tehdy vedlo kandidovat na starostu vaší obce?

Nabídl mi to bývalý starosta. Zeptal se mě, jestli to nechci zkusit. Prý tehdy nevěděl o nikom jiném.

Co se vám za osm let v obci povedlo?

Mojí úplně prvním počinem bylo, že se nám podařilo zvýšit kvalitu zdejší vody. Obdrželi jsme tehdy dotaci na nákup nových filtrů na vodu. V další řadě to bylo získání kulturního domu ve Slavicích do majetku obce. Ten se nám pak v několika etapách podařilo zrekonstruovat. Dále jsme koupili pozemek pod hřištěm, jednáme také o získání místního rybníka. Vytvořili jsme novou urbanistickou studii a územní plán, které obci chyběly.

Jaké plány máte pro současné volební období?

Chtěli bychom po letošní zimě opět opravit některé komunikace v obci, které byly poškozeny při pluhování. Tím chceme začít. Máme také v plánu vybudovat nové veřejné osvětlení v obci i přilehlých osadách. O peníze na tuto akci jsme požádali Plzeňský kraj, který nám vyhověl. Dále jsme se rozhodli, že z obecního rozpočtu podpoříme výstavbu nových kabin na fotbalovém hřišti. Fotbalisté nám za to vyjdou vstříc a při jejich výstavbě nám pomohou. Toto všechno bychom chtěli udělat ještě letos.

Mají vaši obyvatelé možnost kulturního vyžití?

Určitě ano. Pořádáme setkání při příležitosti MDŽ, tradiční setkání seniorů na podzim, dětský den, maškarní karneval pro děti i dospělé. Občas se tady také konají taneční zábavy.

Na co můžete být jako starosta obce hrdý?

Určitě jsem hrdý na kulturní dům. Ten se nám podařilo opravit za vydatného přispění našich občanů.

Co vás naopak trápí?

Určitě to, že lidé před časem přišli o čekárnu na autobus. Ta stála částí na soukromém pozemku. Po stížnostech majitele, kdy si stěžoval, že přes ni nevidí když vyjíždí ze dvora, jsme ji nakonec odstranili. Přestože jsme se s ním chtěli domluvit na odkupu pozemku, či jeho pronájmu. Nyní musí cestující čekat venku i v nepříznivém počasí. Vybudovat novou, dnes není jednoduchá záležitost. Musí být například takzvané zálivky, do které se musí vejít celý autobus. Vybudovaní přijde na několik set tisíc korun.

Autor: Václav Šimek

14.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Ilustrační foto.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Táborníci se stali svědky únosu. Pod dohledem policistů stříleli i ze samopalu

Bonětice – Policisté z Plzeňského kraje využili prázdninových pobytů dětí na táborech, aby jim zde předvedli své schopnosti.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Na nájezdu i výjezdu D5 u Nové Hospody pokračují stavební práce

Nová Hospoda/Bor – Z důvodu právě probíhající rekonstrukce, která potrvá do středy 30. srpna, upozorňujeme řidiče na úplnou uzavírku výjezdní i nájezdové větve dálnice u Nové Hospody.

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

Tachov – Fotbalisté FK Tachova po výhře v Mýtě se poprvé v KPM představili domácím fandům. V cestě za výhrou jim měla být Okula Nýrsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení