VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebe nad Tachovskem křižují vzácní opeřenci

Tachovsko - Orlu mořskému vadí hlavně těžba dřeva, huse divoké hrozí i nepůvodní predátor – mýval.

23.5.2012
SDÍLEJ:

Orel mořský. Záběry z kontroly a kroužkování.Foto: Archiv Karla Makoně

S jistou dávkou štěstí je možné vidět ve vzduchu nad Tachovskem některé vzácné druhy ptáků. Jde o orla mořského a husu divokou. Opeřence, kteří se u nás, kousek od Tachova, začínají usídlovat. A ornitologové z toho mají radost. Začínají se totiž dostavovat výsledky dlouholeté péče, jejíž začátky sahají až do doby před třiceti lety. „Například husa divoká byla koncem osmdesátých let minulého století téměř vyhubena v rámci celé dnešní Evropské Unie," upozorňuje ornitolog Karel Machač. Tou dobou začali odborníci chovat husy divoké v takzvaných polodivokých podmínkách. Usilovali o návrat vzácných ptáků do přírody. „A povedlo se. Začali se objevovat ve volné přírodě a to i u nás na Tachovsku. Pozoruji je zde už čtyři roky. Nejprve první pár. Pak husu vodící housátka po trávě. Vloni už u Tisovských rybníků byly tři a letos jsou tu čtyři páry hus divokých," říká ornitolog. Podle Machače se husy na Tachovsku dobře uchytily. „Housátka, až dorostou, budou ta místa považovat za svůj domov."

Z jihu na Tachovsko

Odborníci tvrdí, že čtyři páry vzácných hus jsou s ohledem na minulost významné množství. Tito ptáci dorůstají délky až devadesáti centimetrů a mohou mít rozpětí křídel i sto osmdesát centimetrů. „Husy sídlily hlavně na Jižní Moravě a v Jižních Čechách. Nejblíže k Tachovsku se vyskytují nyní na Chebsku u Jesenice," poukazuje ornitolog na místa.

Hrozbou pro husy divoké jsou predátoři a také činnost člověka. „Hnízdí v okolí rybníků, kde hnízdo může zatopit velká voda po přívalových deštích. Predátoři jim mohou zlikvidovat snůšku, lišky mohou sebrat housata. Navíc se přidává i nepůvodní druh a tím je mýval," vypočítává nebezpečí Machač.
V období růstu mláďat se husy nesmí střílet. „Hovoří o tom myslivecký zákon. Pak se ale i tyto vzácné husy mohou stát lovnou zvěří. Zatím ale je mezi myslivci tolerance a pochopení. Střílet tyto ptáky by byla škoda."

Největší orel sídlí hlavně u nás

Na Tachovsku se také začíná usídlovat orel mořský, vzácný dravec. I on zde v osmdesátých letech minulého století byl velikou vzácností. Dravec, největší mezi orly u nás, byl v minulosti vyhuben jako většina dravých u nás žijících velkých druhů ptáků. Vracet se začal do Čech před třiceti lety až díky   sokolníkům a ochráncům přírody z Německa. „Orli mořští se sem také začali stěhovat z jihu Čech. Minulý týden jsme je zrovna byli kroužkovat. Na hnízdě bylo nalezeno jedno mládě. O tomto hnízdě víme už pět let," uvádí dále ornitolog.

Tachovsko drží v rámci Plzeňského kraje primát v počtu hnízd orla mořského. Konkrétní hnízdiště však ornitologové pečlivě tají. „Druh je sice rozšířen po celém kraji, ale na Tachovsku se vyskytuje nejvíce," tvrdí Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. „Dále sídlí orli mořští v Sedmihoří, na Nepomucku a ve vojenském újezdě v Brdech," doplňuje místa pobytu vzácných dravců, kteří potřebují pro hnízdění klidné prostředí. To se jim ale mnohde nedostává. „Ruší je zejména intenzivní těžba dřeva. Na to  často doplácí," upozorňuje Makoň.

Orel mořský původně osídloval jen mořské břehy, nevyhýbá se ale i vnitrozemským vodám. Podle pozorování orlů mořských na Tachovsku ornitologové soudí, že zde mohou být ještě další dvě hnízda.

Autor: Antonín Hříbal

23.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Tachova snadno přehráli Okulu Nýrsko

V Plané se uskutečnil multižánrový festival Vyletnění
17

FOTO: Vyletnění se neslo v duchu svateb

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Stříbro – Již od odpoledních hodin začalo stříbrské náměstí ožívat proudícími lidmi. Na programu dne totiž byl v pořadí druhý koncert kapel z partnerských měst Stříbro a Vohenstrauss.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení