VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpečné prvky jsou pryč

Lom u Tachova – Půl milionu stálo pořízení nového dětského hřiště v Lomu u Tachova – konkrétněji pěti herních prvků, které jsou každou volnou chvilku plně dětmi obsazeny.

6.9.2015
SDÍLEJ:

Děti z mateřinky tráví volný čas na hřišti, které nahradilo to staré a už dosti poškozené.Foto: DENÍK/Gabriela Jägerová

Moderní hřiště vystřídalo dřevěné, které už bylo pro uživatele dosti nebezpečné kvůli svému poničení. Obec nechtěla riskovat zdraví občanů, a tak žádost o dotaci zkusila.

Herní prvky pořídili za pomoci dotace z Ministerstva pro místní rozvoj, která uhradila 90% z celkové částky.

Nachází se zde pět prvků, které měly být původně dřevěné. Ohledy se však musely brát na prostředí. „V tomto místě, kde bylo staré a nyní nové hřiště vzniklo, je dost vysoká vlhkost. Dřevěné nebo železné hřiště by bylo brzy poškozeno. A muselo by se zase obnovovat, opravovat nebo udržovat. Proto jsme zvolili herní prvky z odolného plastového materiálu," sdělil pro Deník starosta Lomu u Tachova Aurel Ardeleanu.

Prostory nového hřiště používají jak děti z mateřské školy, tak místní děti.

Nejoblíbenějším prvkem jsou chaloupky, ve kterých se malí návštěvníci zabaví asi nejdéle. „Mají zde hodně vyžití. Od malé horolezecké stěny, po vyšplhání po žebříku, pak různé průlezky, tunel a zakončit lezení můžou sklouznutím dolů. Komu to nestačilo, může ještě na houpačku," popsal starosta.

Nejefektivnějším prvkem, který by neměl na žádném hřišti chybět, a v budoucnu by jej chtěli i v místní mateřince, je horolezecká, lanová pyramida. „I když se to možná nezdá, lezecká pyramida má vliv na vývoj dítěte. Je osvědčeno, že dítě, které leze, brzy mluví. Některé děti se vozí v kočáru a sotva něco žvatlají. Ty, které lezou a šplhají, začnou mluvit jako první," uvedla pro Deník ředitelka mateřské školy v Lomu Jana Bartošová.

V budoucnu se možná i mateřinka dočká své vlastní pyramidy, po které budou moci děti šplhat a rozvíjet tak svoji osobnost.

Velkým problémem je, uchránit hřiště před dospívající mládeží, která si zde krátí dlouhou chvíli, vysedávají tu a nebo se jdou houpat a do prolézaček si sedají.

Lana a plasty, ze kterých jsou prvky vyrobeny, mají udanou hmotnost a je určeno, pro jakou věkovou kategorii jsou. „Spousta lidí kouká, jak na hřišti naše mládež vysedává, ale nikdo je neokřikne a neřekne jim, že se to nehodí, aby nám prvky ničili. Ty jsou určeny pro děti do čtrnácti let. Máme zkrátka strach, aby nám to tady nezničili a my pak museli zbytečně investovat do oprav," doplnil Deníku starosta.

Autor: Gabriela Jägerová

6.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení