VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedaleko českých hranic otevřou historický park

Tachov, Bärnau – Milovníci historie se nají nač těšit. Už příští víkend bude nedaleko česko–německých hranic, v bavorském Bärnau otevřen historický park. Nabídne nevšední zážitek, zájemci si tu budou moci historii přímo osahat.

19.7.2011 2
SDÍLEJ:

Historický park mapující život na česko bavorském pomezí v období středověku vzniká na okraji příhraničního městečka Bärnau. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Na projektu za 110 milionů korun se podílí také česká strana. Park nabídne funkční středověkou vesnici z osmého století, kostel a hrad z desátého století, ukázku venkovské i městské zástavby ze století dvanáctého. K tomu moderně zařízené muzeum středověkého života. Historii prožít a ozkoušet všemi smysly. To je motto tvůrců parku. Na stavbě po celou dobu pracovalo mnoho pomocníků.

„Prohlídka by po otevření měla začínat vesnicí z osmého století, která bude mapovat slovanské sídlo,“ popsal Deníku odborný vědecký vedoucí parku Stefan Wolters.

Vesnice bude nabízet několik druhů staveb typických pro dané období. Všechny jsou postaveny na reálném základě a jedná se o věrné repliky archeology skutečně objevených objektů. „Některé stavby ale bylo třeba vyvinout jen podle nalezených půdorysů. Vesnice ovšem nebyla objevena jako celek, stavby pocházejí z nalezišť z různých míst regionu,“ vysvětlil dále Wolters.

Slovanská vesnice, hrad na umělém návrší, dřevěný kostelík i středověké sídliště. To vše lze spatřit v tomto historickém parku. Hrad, který má podobu věže bude zároveň sloužit také jako vyhlídka.

Historický park chce nabídnout návštěvníkům mnoho možností nahlédnout do světa, ve kterém žili naši předkové. Plánovány jsou mimo jiné také ukázky řemeslné výroby a množství množství kurzů, kde si své dovednosti budou moci návštěvníci sami vyzkoušet.

I když historický park roste v Bärnau, na jeho vzniku se podílí také česká strana, konkrétně občanské sdružení Terra Tachovia.

„Postupně obnovujeme původní Zlatou cestu, která z Tachova do Bärnau vedla,“ řekl Deníku za sdružení Roman Soukup. „Cesta, protože je stovky let nepoužívaná, nebude schůdná, proto připravujeme dvě trasy. Jedna bude pro turisty.“

Trasa z Tachova do Bärnau bude měřit 17,5 kilometru a lemovat ji budou milníky času, které už podél cesty najdeme teď, a další převážně kamenné památky. Někde se přiblíží původní trase, někde bude možné jít částečně po ní. „Cesta by měla evokovat atmosféru té doby,“ dodal Soukup.

Historický park v Bärnau bude zahrnovat období od osmého do dvanáctého století. Zatím ve fázích myšlenky je možnost rozšířit projekt na české straně u Trnové, kde by byl středověk představen až do čtrnáctého století. Náklady na vybudování historického parku v Bärnau jsou 4,4 miliony eur (cca 110 milionů korun). Necelé tři miliony jsou hrazeny z dotací Evropské unie, z programu Cíl 3, přeshraniční spolupráce Česko – Bavorsko. Zbytek je financován z různých státních i regionálních zdrojů.

Autor: Václav Šimek

19.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Jedním z cílů záchranných složek byl také požár valníku mezi Stříbrem a Těchlovicemi.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Rozhodne již Stříbro o motokrosových titulech?

Stříbro - Neděle 20. srpna bude na motocyklovém závodišti ve Stříbře patřit atraktivnímu programu BUKSA/ADOS Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení