VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedělní letní dopoledne na Vlčí hoře

Tachovsko - Jak jsem psal ve své knize „Blízké krajiny západních Čech“, je pro mne Vlčí hora u Černošína „nejjižnější a nejbližší“ Třetihorní krajinou.

27.7.2011
SDÍLEJ:

Perleťovec stříbropásek na pcháči. Foto: Miroslav Trégler

Chodím tam často a rád a proto se již vícekrát objevila v mých povídáních o přírodě Tachovska. Tentokráte měla moje návštěva původně ryze prozaický důvod – provést kontrolu před časem pokosené louky s tolijí bahenní v těsném sousedství PR Pod Volfštejnem. Kosíme tuto plochu s naším plánským ZO ČSOP a to díky grantu získanémuod Plzeňského kraje. Po ránu je příjemný chládek a nikde nikdo. Jen kravky líně popocházejí po pastvině vpravo od cesty. Mimo „velkých“ zvonků kopřivolistých, lemují štěrkovou cestu jetel prostřední či ozdobný černýš rolní. Je čas letních mezí a lemů. Botanici ví o čem mluvím. Dojdu k Volfštejnu a pustím se prudkou strání klouzavou stezičkou k rezervaci. Tam momentálně probíhá kosení luk. „Naší“ louku pod rezervací jsme kosili již koncem června, ovšem je třeba otrhat květenství znovu vykvetlých lupin (vlčí bob mnoholistý) a zkontrolovat populaci tolije bahenní, jež je důvodem péče o území.

Tolije bahení je dnes již dosti vzácná a zákonem chráněná bylina slatin, mizí úměrně s rychlostí ničení či devastace těchto biotopů. Slatiny se zpravidla vyskytují na úrodnějších půdách, proto ten velký tlak na jejich odvodnění a zkulturnění. Kontrolu lokality včetně fotodokumentace pro Plzeňský kraj jsem měl za chvíli hotovou a nechtělo se mi tak brzy domů. Podívám se na druhou lokalitu tolije na Vlčí hoře, napadlo mne. Leží zhruba 1,5 km jihozápadně odtud, na samé hraně údolí Mže. „Proplouvám“ lukami s kopřivami a pcháči a lupinami, nic názornější pro dokumentaci degradace dlouhodobě nekosených luk snad ani neexistuje. Samozřejmě nezačne – li tu někdo s kosením, promění se zdejší louky časem v křoviny a nakonec v les. Zatím je to semeniště krajinou se šířících agresivních rostlin.

Takové jsou zákonitosti přírody. Pak narazím opět na kosené louky s řepíkem, bukvicí, zeměžlučí a dalšími léčivými druhy. Pestrost kytek i motýlů je tu daleko větší než v lučních ladech. Polní cesta od Lažan - na níž se vyhřívá motýl batolec duhový - se noří v les a z příkopu trčí krásná bedla. Je po deštích a měsíc v úplňku, tak proč to nezkusit. Duby a břízky po chvíli vydají několik dubových hříbků, kozáků a lišek. V jednom místě nacházím lišky přímo obrovité! Mimo to vidím odkvetlé vemeníky zelenavé (chráněné orchideje), zimostrázky alpské a hruštičky menší. A samozřejmě tu kvete naše nejběžnější orchidej kruštík širolistý. Drobná slatinka na okraji lučního „ostrova“ vykazuje i přes ataky vrbiny obecné a mnoha „ruderálů“ (mimo jiné jsou to důsledky dříve necitlivě zvoleného místa pro přikrmování zvěře) stále dobrou kvalitu.

Vedle zmíněné tolije bahenní jsou tu například bařička bahenní, prstnatec májový a poletují tu desítky rozličných denních motýlů, z nichž největší je perleťovec stříbropásek. Mám radost z jeho povedené fotky, kterak „číhá na květu pcháče“. Lokalita by potřebovala začít kosit, je to nápad na činnost v dalších letech. Abych nešel „stejnou stopou“ zpět k autu, napojil jsem se na zelenou turistickou cestu a vychutnával si výhledy přes pastviny na západním úbočí vrchu. Všimněte si, jak oprava kostela ve Vysokém Sedlišti pozitivně ovlivnila jeho viditelnost, stejně tak dřevin zbavená skála pod Pavlovicemi v kaňonu Mže doslova svítí.

Z rozcestí nad Záhořím vede žlutě značená cesta pod vrchol. Přesně můj směr. Do výčtu již odkvetlých a chráněných rostlin přibyla lilie zlatohlavá. Desítky, ba stovky lilií. Kdo se sem vypraví ve správný čas, bude vznešeností jejich květů unesen. Lilie je pro mne nekorunovanou královnou našich hájů.

Miroslav Trégler

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Úspěšná chovatelka Věra Mandáková s  Františkem Janouškem
22

FOTO: Chovatelka plemene Aljaška získala pohár starostky

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kraj rekordní a kuriózní

Plzeňský kraj - O nejčerstvější zápis se postaral Martin Kopřiva, ušel 666 km.

O víkendu startuje okresní přebor

Tachovsko – Předehrávaným třináctým kolem soutěže odstartuje tento víkend okresní přebor druhé třídy. O první podzimní body bude bojovat čtrnáct týmů, včetně čtyř nováčků.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ulicemi Tachova tekla nafta, skvrna se táhla devět set metrů

Tachov – Skvrnu vyteklé nafty v délce několika stovek metrů museli ve středu dopoledne likvidovat hasiči ve spolupráci s silničáři v centru Tachova.

Zemřel Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila Domažlice

Domažlice – V pátek 11. srpna zemřel ve věku 102 let Robert Irvine Gilbert. Americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození Domažlic. Robertu Gilbertovi byl v loňském roce jmenován čestným občanem Domažlic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení