VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejstarší stromy Plánska jsou z konce baroka

Planá, Chodová Planá – Dva zámecké parky ukrývají množství starých stromů, aleje i samostatně stojící mohutné dřeviny. Nejstarší z nich začaly růst v období baroka. Jsou zvláštní, vzácné, krásné, mají svůj příběh. Právě o stromech, jejich zvláštnostech, zajímavostech i ochraně hovořili odborníci při vycházce pořádané Městským kulturním střediskem v Plané.

27.3.2015
SDÍLEJ:

Z vycházky kolem zajímavých stromů Plané a Chodové PlanéFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Jako průvodci na akci dorazili Jaroslav Michálek a Petr Uhlík, oba z Muzea v Sokolově, přizvali k sobě plánského odborníka na stromy Miroslava Tréglera a spolu s padesátkou zájemců prošli trasu z Plané do Chodové Plané. Zastavili se u mnoha zajímavých stromů, z nichž některé byly doslova unikáty.

Vycházka zaměřená na stromy přinesla krom pozitivních poznatků i zjištění, že také na Tachovsku se kácí stromy někdy zcela zbytečně, bezohledně. Lokalita je zajímavá dvěma zámeckými parky i stromořadím, kde u Svaté Anny jsou stromy staré přes dvě stě padesát let. „Z některých nejstarších už však zbyla jen torza," uvedl Miroslav Trégler, který s jmenovanými dvěma průvodci od roku 2009 dělají systematickou inventarizaci starých stromů na Tachovsku.

Výprava se nejprve zastavila u buku u měšťanského pivovaru v Plané. Je chráněný jako památný strom. Ze starších měření měl kmen v obvodu v roce 2010 398 cm a strom výšku 25 m.

Pak vycházka za poznáním stromů Plánska pokračovala přes zámecký park, alej na Svatou Annu až do parku v Chodové Plané.

Z vycházky kolem zajímavých stromů Plané a Chodové PlanéPři zastávce u plánského zámku se účastníci shromáždili kolem obrovského pařezu. „Podívejte se na tu masu buku. Tak kdyby se pouze redukovala koruna, tak tu buk mohl dále být. Bohužel město ho nechalo v rámci revitalizace parku porazit," podotkl Trégler. „ Asi člověk nemusí být veliký odborník, aby pochopil, že když má strom ještě tolik dřeva," ukázal na uvnitř sice vykotlaný pařez, ale s masivním obvodovým dřevem, „že nemůže spadnout. Je to podobné jako lešenářská trubka, která je také dutá, přesto velice pevná." Jako námitka zaznělo, že pokácením, se úředníci města brání situaci, kdy by strom nebo větev na někoho spadla. „Zde ale není ani parkoviště ani cesta nebo něčí majetek. Do lesa, kde hrozí také pády větví a nikdo to neřeší, si třeba přilbu taky neberete," poukázal Trégler.

Připomenul, jak došlo k pokácení lip v obci Lesná. „Byly tam dvě a zůstala jen jedna. Po požáru lípy tam vznikla panika, že pod lípou chodí děti do školy a na někoho to spadne. Bylo tedy rozhodnuto se jedné lípy zbavit. Bylo to ale úplně zbytečné. Lípě ani neohořela koruna, vyhořelo jen mrtvé dřevo v dutině kmenu. Jde o přístup, který ke starým stromům by měl být obzvláště citlivý. Pokud lze udělat i jen rozumné torzo, je vhodné ho zachovat. Strom pak nechybí a může uvnitř žít množství organismů. Ke stromům je třeba přistupovat komplexně se znalostí věcí, ne jenom s tím, že je nějak divně nahnutý, asi na někoho spadne."

Chodovoplánský zámecký park ukrývá jednu vzácnost. Jde o jedli ojíněnou, starý strom severoamerického původu. „U nás se pěstuje od roku 1845. Tento strom nebyl vysazen o mnoho později. Je nejmohutnějším zástupcem tohoto druhu na Tachovsku a zřejmě i v celém Plzeňském kraji," řekl o jehličnanu Jaroslav Michálek. Na něm pak demonstrovali měření výšky. Současné rozměry jsou obdivuhodné: obvod kmene je 395 cm, výška stromu 33,5 m. Z jiných druhů jedlí jsou s touto v tachovském okrese souměřitelné pouze jedle obrovská v Konstantinových Lázních a naše domácí jedle bělokorá u zaniklých Sklářů, která je chráněná jako Významný strom Lesů České republiky. Všechny zmiňované stromy mají obvody kmenů těsně pod 4 m a patří mezi nejmohutnější v ČR.

Autor: Antonín Hříbal

27.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nechceme hrát na jedna nula, říká tachovský trenér Martin Knakal

Obžalovaného přivedla do soudní síně eskorta.
4

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Modelka Diana Kobzanová podpořila tachovský útulek

Tachov – Psí Útulek U Šmudliny v Tachově si vybrala modelka Diana Kobzanová pro svoji charitativní akci.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTO: Chovatelka plemene Aljaška získala pohár starostky

Kladruby – Výstava drobného zvířectva, kterou uspořádala Základní organizace Českého svazu chovatelů v Kladrubech ve spolupráci s tamními chovateli, byla součástí programu pouťových oslav v Kladrubech.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení