VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší jasan Tachovska má obvod téměř sedm metrů

Tachovsko – Vzpomínka na podzimní objevování starých stromů Českého lesa I.

26.1.2010
SDÍLEJ:

V osadě Ostrůvek roste více zajímavých stromů.Foto: Miroslav Trégler

Není náhodou, že se uprostřed zimy vracím svým povídáním k našemu říjnovému „objevování“ starých stromů (dosud nevyhlášených za památné) v tachovské části Českého lesa. V každém ročním období jsou stromy jiné a za těmi do kopců se lze vydat v dobré zimě právě i na běžkách. Nebo si prostě počkejte na jaro. „Objevování“ spočívalo hlavně v detailnějším popisu dřevin, jež mi z nějakého důvodu (většinou pro svoji mohutnost, umístění v krajině či bizarní tvary) utkvěly v mysli z dřívějška. A nechyběla ani překvapení – nálezy pro mne dosud neznámých a skutečně zaznamenání hodných stromů. Pomyslného průvodce jsem opět dělal RNDr. Michálkovi a Ing. Uhlíkovi ze sokolovského muzea.

První zastávku jsem udělali uprostřed lesů na zaniklé Schönwaldské Huti. Pro orientaci, Schönwald je německý název Lesné, odkud sem dnes vede modrá turistická značka. Huť stávala na západním úbočí vrchu Chloumek (729,9 m), místo určují zarostlé riuny budov, louka a statné stromy. U nejstatnějšího jasanu ztepilého jsme v 70 – 120 cm nad zemí naměřili obvod kmene 612 cm a výšku 33 m. Jen pro porovnání – památný strom „Broumovský jasan“ (uváděný jako největší jasan Tachovska a třetí největší v ČR) měl v roce 2006 obvod 673 cm a výšku 28 m (Michálek, Arnika 2/2008). Nejen mohutnost, ale i masivní porosty mechů a lišejníků na kmeni zdobily největší ze Schönwaldských jasanů. A nechyběl – k naší velké radosti – ani velice vzácný a ohrožený lišejník důlkatec plicní (Lobaria pulmonaria).

Na druhé straně Chloumku, při východním úpatí vrchu, teče Lesní potok. V místě bývalé vsi Kulm najdete mimo zbytků zdí i několik rybníků oživených bobry. Jejich přítomnost je tu poznat na každém kroku. Však jsme také v povodí Kateřinského potoka! Je to už dávno, co jsem tu byl naposledy a tak mi chvíli trvalo, než jsem našel invazní křídlatkou zarostlé zbořeniště hájovny a u něj „monumentální torzo“ jasanu ztepilého, jak to výstižně ve své zprávě zaznamenal Dr. Michálek. Strom byl původně dvojkmenný, vylomený kmen zůstal ležet pod stromem a dnes obrůstá smrčky. Při měření obvodu kmene (ve výši 90 – 175 cm nad zemí ) jsme se opět dostali nad 6 m, konkrétně o celých 18 cm. Výška byla naměřena 30,5 m. Takže dvě zaniklé obce a dva mohutné jasany.

Třetím stromem, jež se místně váže k zaniklé obci, je jedle bělokorá kousek pod Sklářemi, přímo u lesní silničky na Zlatý Potok. Dnes je nejbližší okolí stromu vyčištěno od náletů a mohutný kmen je dobře přístupný. Jedli s obvodem kmene 393 cm a výškou 34,5 m popsal Dr. Michálek jako „nízko a hustě zavětřený strom, mimo pralesní stromy na severovýchodní Moravě jedna z nejsilnějších jedlí v ČR“. Myslím, že dosud byla za největší jedli Českého lesa považována tzv. „Fremuthova jedle“ s obvodem kmene 387 cm a rostoucí ve svahu Čerchova. Ta se svou výškou 44 m zůstane jednou z nejvyšších, ne-li nejvyšší, jedlí tohoto pohoří. Jedle pod Sklářemi je označena tabulkou „Významný strom Lesů České republiky“, což je dobře. Jak jsem nedávno kdesi napsal, ideální případem je situace, kdy ochranu přírodní lokality či výtvoru zajišťuje sám vlastník či správce.

Ještě jeden nádherný jasan jsme toho dne zdokumentovali to u silnice v osadě Ostrůvek. Je vysoký 34,5 m, obvod (ve 130 – 140 cm nad zemí) měří 582 cm, na kmeni opět rostou bohaté populace epifytických lišejníků.

Naše výprava po starých stromech Českého lesa v říjnu 2009 byla dvoudenní. V tomto povídání jsem zmínil stromy z prvého dne, o nichž si myslím, že by mohly být vyhlášeny za památné. I druhého dne jsme několik takových stromů potkali a tak vám je přiblížím v dalším článku. Na závěr ještě malá romantická vzpomínka na soumrak dne prvého – šeří se a my stojíme v lukách nad Starou Knížecí Hutí pod korunou solitérního buku a za horizonty lesů Českého a Hornofalckého zapadá „růžové“ slunce. Prostě paráda!

Miroslav Trégler

26.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obžalovaného přivedla do soudní síně eskorta.
4

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Ilustrační foto

Modelka Diana Kobzanová podpořila tachovský útulek

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTO: Chovatelka plemene Aljaška získala pohár starostky

Kladruby – Výstava drobného zvířectva, kterou uspořádala Základní organizace Českého svazu chovatelů v Kladrubech ve spolupráci s tamními chovateli, byla součástí programu pouťových oslav v Kladrubech.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Kraj rekordní a kuriózní

Plzeňský kraj - O nejčerstvější zápis se postaral Martin Kopřiva, ušel 666 km.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení