VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší problémy s ochranou krajiny na Tachovsku

Tachovsko – Úvodem je dobré říci, že se ochrana krajiny na Tachovsku potýká se stejnými nebo podobnými problémy jako v jiných regionech západních Čech či celé České republiky.

26.10.2010
SDÍLEJ:

Fotovoltaické panely u Brodu nad Tichou. Foto: Miroslav Trégler

Takže z tohoto pohledu není tachovský okres nijak specifickým územím. Pojďme k jevům, které jako ochránce přírody vnímám negativně.

Kdo by myslel, že rokem 1990 skončila státem podporovaná či tolerovaná devastace krajiny jako symbol minulého režimu, je na omylu. Polistopadová doba přinesla nové a ve svých důsledcích někdy skrytější a rafinovanější formy škodlivých zásahů. Co lze považovat za pozitivní – z pohledu celé České republiky – je útlum těžby hornin, útlum těžkého průmyslu a tím znečištění vody a ovzduší, přísnější ochrana nelesní zeleně, konec velkoplošného odvodňování zemědělské půdy (a institutu náhradních rekultivací), kvalitnější čištění odpadních vod ….

Podíváme–li se na různé publikované ukazatele (oficiální údaje lze nalézt mimo jiné v publikaci „Příroda a krajina České republiky, zpráva o stavu 2009“ vydané Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR) jako je například úbytek cenných i obecně rozšířených druhů a jejich biotopů, podíl nepůvodních druhů, fragmentace krajiny liniovým stavbami, není to nic veselého. Dá se tedy zjednodušeně říci, že se nám ničení přírody a tím i krajiny zastavit nepodařilo! To je jistě alarmující zpráva.

Pojďme do krajiny Tachovska. Největší liniovou stavbou je tu bezesporu dálnice. Z hlediska krajinného rázu to není žádná sláva, ale zdá se mi, že například přes Český les je převedena celkem citlivě, navíc dejme tomu jde o stavbu ve veřejném zájmu. To už asi nelze tvrdit o některých aktivitách na dálnici navázaných, jako jsou nevzhledná tržiště (Kateřinské domky) či velké skladové haly (Nová Hospoda). V prvém případě jde o obyčejnou ostudu, ve druhém o zdaleka viditelný a nepěkný zásah do krajiny, zdánlivě nemající konce.

Jistě jste si mnozí všimli, že ve vašem okolí vyrostly desítky farem fotovoltaických panelů. Neznám technické parametry a detaily, ale musím se zeptat, proč se více neumísťují na střechy domů a zejména zmíněných rozlehlých hal či paneláků? Pokud to lze, proč trpět zbytečné zábory půdy? Možná, že ta samá plocha keřů a stromů je více „ekologická“ než farmy vyrábějící takzvanou „čistou“ energii. Vězte, že neexistuje žádný způsob výroby elektrické energie, jež by nevytvářel negativní dopady do přírody. Pokud to někdo tvrdí, je to jen reklamní trik. Zatím neznám z Tachovska případ instalace větrných elektráren, „větrníků“. Investoři s návrhy přicházeli (například na Stříbrsku nebo u Křížence), ale vše končilo na papíře. Jsem tomu rád, patřím do skupiny lidí, jež se domnívají, že masivnější instalací zejména vysokých větrných elektráren (a to může být na rotoru až kolem 150 – 107 m!) by byla naše krajina zásadně poškozena. A to vše v době, kdy podle některých zdrojů značnou část elektrické energie vyvážíme a nedostavěli jsme Temelín! Ani rozvody elektrické energie nejsou často vůči krajině šetrné. Všichni známe mohutné stožáry a vrčící dráty nad hlavou (velké zásahy do krajiny například na Bezdružické vrchovině v okolí Krasíkova a Ovčího vrchu, na Českém lese v okolí Nové Vsi, v krajině pod Přimdou atd.). O nejednoznačném dopadu na přírodu (biotopy a druhy) jsem psal již v článku „Na vřesoviště pod elektrovodem u Louček“, dopad na krajinný ráz je jednoznačně negativní. Mám-li udělat závěr z tohoto odstavce, podílí se výroba a distribuce elektrické energie zásadním způsobem na tváři krajiny našeho regionu. A to zde naštěstí nemáme povrchové doly na hnědé uhlí.

A co stožáry operátorů mobilních telefonů? Zkušenosti se stavbami ukazují, že nejsou obecně tak velkým problémem jako vedení velmi vysokého napětí nebo větrné elektrárny. Tím však neříkám, že se nenajdou stožáry umístěné necitlivě vůči krajině či potlačující historické a kulturní dominanty (například stožár v Bezdružicích vytvářející nechtěnou protiváhu zámku a „přerůstající“ zvonici místního kostela, stožáry v okolí Třebele ničící jinak působivé pohledy na Vlčí horu). Vezme-li se věc za správný konec, mohou některé stavby stožárů sloužit zároveň jako rozhledny (Milíře u Přimdy, Březinka u Bernartic) a přispět tak k poznání krajiny.

Ještě se krátce zastavím u stavebního rozvoje měst a obcí. Na Tachovsku zatím nevznikají vyložené nové velkoplošné satelitní výstavby na zelené louce, tolik a oprávněně kritizované nejen ochránci přírody, ale i například bývalým prezidentem Václavem Havlem. Jsou doslova vředem naší krajiny. Některá hustá zástavba domů typu „novodobého“ (někdy nazývaného „podnikatelského“) baroka na okrajích měst však naznačuje, že je třeba stále o tomto problému diskutovat. Tiše předpokládám, že výstavba panelových sídlišť je už překonanou minulostí.

Zkuste si někdy vylézt na kopec či rozhlednu a pojmenovat stavby a činnosti, jež se vám zdají jako nepatřičné, krajinu ničící. A naopak – uvažujme pozitivně – co je třeba udělat pro zlepšení vzhledu krajiny. Bavte se o těchto věcech s dětmi pokaždé, když vyrazíte na výlet do přírody, ukažte jim pěkná místa v okolí. Mám pocit, že vrozený cit pro krásu je třeba trénovat, nevšímavost a nezájem jej mohou otupit a nakonec zničit. Možná i proto někteří projektanti a úředníci nevidí to, co by vidět měli, než odevzdají výkres či orazítkují a podepíší svá rozhodnutí.

Miroslav Trégler

26.10.2010
SDÍLEJ:
Zahradník a organizátor výstavy ovoce a zeleniny  Herbert Hacker.

Chystají výstavu výpěstků

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Obora – Obec Obora ve spolupráci s bývalými obyvateli pohraničí a Česko-německým fondem budoucnosti obnovují Böttgerův památník.

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení