VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někdy cítím, že je obec stále ještě rozdělená

Ošelín – Již od února cestuje redakce Tachovského Deníku po našem okrese a vydává se na návštěvu do všech jeho koutů.

20.4.2011
SDÍLEJ:

JIŘÍ ŠEFČÍK, starosta obce Ošelín.Foto: DENÍK/Václav Šimek

Tentokrát naši redaktoři v rámci cyklu U vás na návštěvě zavítali do Ošelína. Po komunálních volbách se zde starostovského křesla ujal Jiří Šefčík. Jako jediný starosta Tachovska kloubí dohromady úřad starosty a rodičovskou dovolenou.

Ve funkci starosty jste teprve několik měsíců. Už jste se trochu rozkoukal?

Ano, určitě. Už jsem se trochu zaběhl. Je to také díky pomoci ostatních starostů, hlavně Karla Petráně ze Svojšína.

Co jste již stihli v obci změnit během této krátké doby?

První podstatnou změnou oproti dřívějšku je to, že jsme si odsouhlasili, že nebudeme za naši práci pro obec brát odměny. Alespoň do doby, než budou vidět nějaké výsledky. Jedním z prvních mých úkolů bylo okamžité zahájení na vrácení historického a přídělového majetku zpět obci. Je to podstatná část našeho majetku. Jedná se o polnosti a lesy. Tak budeme mít k dispozici majetek, na jehož základě pak budeme moci žádat o dotace na větší projekty, na které zatím nedosáhneme.Zatím se nám to daří, už zapisujeme navrácený majetek po malých částech na katastrálním úřadě. Od Lesů České republiky jsme již také obdrželi souhlasné prohlášení, že nám vrátí prvních šedesát hektarů lesa. Dále jsme zahájili řízení k výběru zhotovitele územního plánu. Ten bychom chtěli vyhotovit v průběhu dvou až tří let.

V Ošelíně je nyní druhá nejvyšší nezaměstnanost na Tachovsku. Daří se vám ji snižovat?

Bohužel jsme jen malá vesnice, kde se práce hledá podstatně hůře, než je tomu ve městech. Ale až budeme moci hospodařit na našich pozemcích, chceme zde přednostně zaměstnat naše občany. Také zde máme projekt Veřejné služby. Ten spočívá v tom, že když občan odpracuje ve prospěch obce třicet hodin, dostane vyšší sociální dávky. Mezi lidmi je o ně zájem, nyní jich evidujeme osm, kteří chtějí pro obec takto pracovat. Je to i vidět na stavu veřejné zeleně, kdy jsme odstranili velké plochy náletových dřevin v Ošelíně i okolních osadách. Také se snažíme jednat se zaměstnavateli v okolí, aby, pokud možno, dali práci přednostně našim občanům. Snažíme se pomáhat různými způsoby. Například i tím, že uchazečům o práci pomáháme sestavit jejich životopis pro zaměstnavatele. V neposlední řadě požádáme ještě v dubnu úřad práce o dotaci na vytvoření dvou pracovních míst v rámci veřejně prospěšných prací.

Jakou možnost kulturního a společenského vyžití mají vaši občané?

Je pravdou, že v mnoha obcích fungují různé spolky. Dobrovolní hasiči, sportovci, někde jsou organizované ženy, rybáři a podobně. V Ošelíne tomu tak bohužel není. U nás pracuje již čtyři roky občanské sdružení Plezom. To pořádá v létě zábavu, na kterou jsou zváni všichni občané. Je to spojeno s různými soutěžemi. Například předloni jsme soutěžili o nejlepší borůvkový koláč. V minulosti se také v obci konal nohejbalový turnaj. Ten chceme uspořádat také letos. Určitě budeme koncem dubna stavět májku a v létě, v srpnu, se chystáme na Bartolomějskou pouť. Akce pořádáme přímo v budově obecního úřadu, kde máme k dispozici sál, nebo je konáme na veřejném prostranství.

Přestože jste vyhráli místní volby, musel ve věci rozhodovat soud. Cítíte ještě určité rozdělení obce?

Protože je ještě relativně krátce po volbách, je obec rozdělena na dva tábory. Stále to cítím. Lidé v našich zatím částečných úspěších vidí nějaké zákulisí.

Je to pro vás hnacím motorem do budoucna?

Popravdě, občas mi to spíše podlamuje nohy. Někdy bych s tím chtěl praštit. Člověk ale musí myslet s chladnou hlavou a dívat se dopředu. Chceme splnit body, které jsme si dali na začátku naší předvolební kampaně. Nechceme zklamat naše voliče, kteří nám dali hlasy.

Vy jste v současné době na rodičovské dovolené. Jak kloubíte dohromady péči o syna a úřad starosty?

Manželka dostala v zaměstnání výhodnou nabídku. Tak jsme se domluvili, že ona se vrátí do práce a já půjdu na rodičovskou dovolenou. Jak to jde dohromady? Vždy, když někam potřebuji jako starosta zajet, mi malého pohlídají tady lidé ze vsi. Za což děkuji.

Autor: Václav Šimek

20.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve Stříbře se uskutečnil druhý koncert kapel z partnerských měst
15

FOTO: Druhý koncert kapel z partnerských měst měl úspěch

Jak reklamovat koupený dům či byt

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Obrazem: Dobrovolní hasiči soutěžili ve Ctiboři

Ctiboř - Na fotbalovém hřišti obce Ctiboř se opět konal již tradiční Memoriál Františka Žejdla a Memoriál Ing. Josefa Dvořáka.

Chystají výstavu výpěstků

Sulislav – Malý sálek sulislavského pohostinství bude hostit nevšední výstavu. Jde o výstavu ovoce a zeleniny a k vidění bude 26. a 27. srpna. 

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení