VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někteří návštěvníci se do kladrubského kláštera podívají 
za symbolické vstupné

Kladruby – První návštěvnický víkend má za sebou kladrubský klášter. Ten v sobotu zahájil novou sezonu, která se nese ve znamení 900 let od založení kláštera.

7.4.2015
SDÍLEJ:

Kladrubský klášter je stále vyhledávaným turistickým cílem.Foto: Martina Sihelská

Velikonoční svátky využily k návštěvě památky desítky lidí, zejména pak v neděli, kdy se zde konal velikonoční jarmark s koncertem.

Významnou novinkou letošní sezony je navrácení restaurované mariánské koruny na hlavní oltář klášterního chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Korunu poprvé po dlouhých letech spatřili návštěvníci klášterního kostela právě v sobotu. „Koruna, jíž pravděpodobně navrhl Jan Blažej Santini Aichel, prošla několikaměsíčním restaurováním, které se uskutečnilo za finanční podpory členů organizace The Friends of Czech Heritage z Velké Británie," uvedl kastelán Milan Zoubek s tím, že před zhruba čtyřiceti lety byla během restaurování oltáře mylně sejmuta. „Původní Santiniho ideová a výtvarná koncepce je díky navrácení koruny na hlavní oltář rehabilitována," dodal.

Klášter byl založen v roce 1115 a k tomuto výročí se letos vztahuje množství akcí. Jednu z nich mohli pocítit návštěvníci už od soboty při placení vstupného. Jedná se totiž o slevu, na kterou má nárok jen někdo. Akce se jmenuje Založení 1115. „Návštěvníci, kteří mají trvalé bydliště v obcích historicky spjatých se založením kladrubského kláštera, mají možnost zavítat na některou z prohlídkových tras za jednotné vstupné 30 korun na osobu," vysvětlil kastelán. Podmínkou poskytnutí vstupenky za uvedenou cenu je prokázání trvalého bydliště v obcích, které jsou se založením kláštera spjaty. Seznam obcí, jejichž občané mají na slevu nárok, čítá 89 sídel z různých krajů celé republiky.

Města, obce, vesnice a místní části z tachovského okresu, jejichž obyvatelé mají letos do kladrubského kláštera zvýhodněné vstupné:
Benešovice
Bezemín
Boječnice
Bonětice
Borovany
Cebiv
Čečkovice
Čeliv
Darmyšl
Hlinné
Hlupenov
Kamýk
Kladruby
Láz
Lobzy
Lom u Stříbra
Málkovice
Malovice
Milevo
Milíkov
Ostrov u Stříbra
Plezom
Prostiboř
Racov
Skapce
Skviřín
Souměř
Staré Sedlo
Sytno
Tachov
Únehle
Vrbice (u Kladrub)

Výběr z jiných okresů:
Žestoky (CR), Černošice, Libeň (PZ), Zbraslav (PHA), Panenský Týnec (LN), Milostín, Nezabudice (RA), Ratboř (KO), Rpety (BE), Hrobce (LT) atd.

Autor: Jiří Kohout

7.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení