Tento den si ve středu připomněli také v Nemocnici následné péče Svatá Anna u Plané. Ta je jedním z několika specializovaných pracovišť v kraji, která se o pacienty s tímto onemocněním starají.

„Jednou ze skupin pacientů, o které se staráme, jsou i osoby postižené některou z forem stařecké demence. Do této skupiny patří i Alzheimerova choroba. Prioritně tuto chorobu neléčíme a nezkoumáme, kterou z forem demence pacienti trpí. Ošetřujeme je totiž kvůli poúrazovým nebo pooperačním komplikacím. Když k nám takoví pacienti přijdou s příznaky oslabování paměti, řešíme demenci z pohledu, zda její rozsah umožňuje pobyt v našem zařízení či nikoli. Pokud se u nich projevuje už vyšší stupeň demence, přeposíláme je na specializovaná pracoviště,“ řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči svatoanenské nemocnice Miroslava Kordíková.

Stařecká demence se stejně jako Alzheimerova choroba projevuje ztrátou paměti. Lidé zapomínají i základní údaje ze svého soukromí, například kdy se narodili, kolik mají dětí či vnuků, jak se jmenují a také místo bydliště. Častým projevem je také ztráta orientace a neschopnost najít cestu zpět. „Pacienty s těmito příznaky vybavujeme speciálními náramky s čidlem, které monitoruje jejich pohyb v budově. Pakliže se dostanou bez dozoru do prostor mimo své oddělení, například mimo objekt nebo do blízkosti výtahů či propojovacích chodeb, čidla nás na to upozorní,“ doplnila Kordíková.

Podle odhadu odborníků žije v ČR zhruba 100 tisíc lidí se stařeckou demencí. Jak Deník informoval Jiří Kokoška z tiskového odboru Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, paměť začíná často slábnout už po třicítce a s rostoucím věkem ztráty přibývají. Mezi 60 až 64 roky trpí demencí každý stý člověk a ve věku od 75 do 79 let je to šest procent lidí. „Ve věku nad 85 let je to pak každá čtvrtá osoba. Ve všech věkových skupinách podíl osob postižených demencí postupem času roste. Stále častěji trpí nemocemi i mladí lidé,” uvedl Kokoška.

Problémem Alzheimerovy choroby i stařecké demence je, že mnoho lidí zjistí svoji diagnózu pozdě. Včasné určení diagnózy je přitom podmínkou pro zahájení včasné léčby a má tedy i vliv na její úspěšnost a pozdější kvalitu života nemocných. „Alzheimerova choroba má tři stadia. Od mírné formy k té nejtěžší, kdy člověk přestává vnímat mluvenou řeč, se lze bez léčby dostat v extrémních případech už za pět let. Příčinou nemoci je především nedostatečný přísun živin do mozku. Hlavně se jedná o vitamíny skupiny B, zinek, antioxidační vitamíny A, vitamín E a karotenoidy. Kromě dostatečného přísunu těchto látek lze vzdorovat chorobě i pravidelným cvičením paměti,” doplnil Kokoška.

Diagnózu lze určit za pomocí sady testů. Vyšetření trvá asi hodinu a je bezplatné. V Plzeňském kraji je to u Městské charity Plzeň.