Nemocnice, v jejíž spádové oblasti žije až 60 tisíc lidí z okresů Plzeň-jih, Plzeň-sever, Domažlice a Tachov, plánuje časem také monitorovat čekací doby pacientů ambulancí. To by mělo pomoci nastolit objednávkový systém a efektivně tak využít kapacitu ambulancí a ještě víc zkrátit čekací dobu objednaných pacientů, řekl dnes ČTK ředitel nemocnice Jiří Suda.

Jediná dosavadní chirurgická ambulance práci stíhala, když ale záchranáři přivezli neodkladný případ, čekací doby se prodloužily. „Chirurgická ambulance je především pro akutní ošetření, jsou tam jasné potíže a každé delší čekání je pacienty vnímáno negativně,“ uvedl Suda. Ambulance měsíčně ošetřila kolem 930 pacientů a dalších zhruba 130 přijala k hospitalizaci. Ročně to bylo kolem 13.000 lidí.

O tyto pacienty se nyní obě ambulance rozdělí. Budou pracovat paralelně. Jedna se soustředí na akutní ošetření a druhá na plánované kontroly a na odborné poradny. V ambulanci fungují cévní, mamologické a traumatologické poradny. Ambulance bude také zajišťovat příjem pacientů k hospitalizaci a jejich vstupní vyšetření. Suda předpokládá, že se tak zkvalitní a urychlí úvodní fáze hospitalizace.

Nová ambulance je kompletně vybavená. Nemocnice využila prostory hned u vchodu do objektu, které nevyžadovaly žádné stavební úpravy. Vybavení pořídila plně ze svých zdrojů a nepřesáhlo 100.000 korun. „Celé opatření nevyžadovalo přijetí nových zaměstnanců, ošetření probíhají na základě stávajících smluv, takže nezatíží ani rozpočty pojišťoven,“ doplnil Suda.

Stodská nemocnice má čtyři základní obory – chirurgii, internu, pediatrii a gynekologicko-porodnické oddělení. Za zachování porodnice nyní nemocnice, kraj i obce spádové oblasti bojují. Pojišťovna ji chce uzavřít. Nemocnice s 222 lůžky je zaměřena hlavně na poskytování akutní neodkladné péče, neboť její spádová oblast je jedním z nejstarších regionů v ČR s vysokým průměrným věkem obyvatel.