VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Němý svědek patnácti vražd je opravený na svém místě

Studánka - Křížek stojí, ale hledači pátrají dál. Nyní po možnosti, jak upozornit na místo tragédie

8.7.2014
SDÍLEJ:

JAKO NOVÝ je nyní křížek z roku 1899, který opravil Václav Vobořil. Památka opět stojí na svém původním místě na louce u lesa za Studánkou směrem na Lesnou.Foto: František Soukup

Historie ožívá prostřednictvím malých památek. Ty jsou  ale mnohdy zničené a rozlámané na kusy podobně jako křížek nedaleko Studánky. Tento zmíněný měl ale štěstí. Narazili na něj hledači z tachovského klubu HP a  o opravu se postaral Václav Vobořil. „Nyní si může Klub hledačů HP Tachov vypilovat čtrnáctý pomyslný vroubek na detektoru za další opravenou drobnou památku," uvádí  hledač a hlavní iniciátor akce František Soukup.

Křížek, o němž je řeč, se koncem druhé světové války stal němým svědkem neštěstí. Na přilehlé louce totiž nocovali vězni transportu  smrti a patnáct z nich nepřežilo. „S několika hledači  našeho klubu jsme na této velké louce hledali křížek a místo spálených vězňů. Podařilo se nám najít povalený spodek křížku a detektorem jsme po okolí našli rozlámaný litinový vršek," popisuje první setkání s malou památkou tachovský hledač.

„V klubu jsme se rozhodli, že tento křížek, jako němého svědka hromadné vraždy patnácti buchenwaldských vězňů opravíme," dále uvádí s tím, že se jim podařilo sehnat starý letecký snímek, na kterém je vidět místo upálení vězňů.  Sedláci se v minulosti prý tomu místu vyhýbali.

Členové klubu se snažili místo prozkoumat. Tráva v té době byla ale už vysoká a tak hledali jen po okraji louky. Našli jen veliké radlice, jako důkaz hluboké orby. „Celou opravu křížku provedl Venda Vobořil. Opravdový odborník na zednické i zámečnické práce. Za pomocníka měl svoji manželku," podotýká Soukup.

„Kdy a proč byl křížek po válce zničen, nevíme, ale doufáme, že by mohl nyní připomínat neštěstí, které se na tomto místě stalo," dodává k věci a pokračuje: „Při hledání informací k transportu smrti jsem našel řadu zajímavých zpráv i o místech dalších hromadných hrobů, které nebyly dosud nalezeny. Budeme se nadále snažit je najít a některé další záhady objasnit."

Podle hledačů se oprava povedla, chtějí ale nyní na místo více upozornit. „Kdo křížek v roce 1899 nechal udělat je na křížku napsané, ale chtělo by na tragédii, která se tam za války stala, upozornit. A to je problém, nevíme jak. Mohli byste nám poradit? Znáte-li nějaké odborníky, kteří by mohli poradit, dejte nám vědět," vzkazuje František Soukup.

Své návrhy a nápady s pomocí můžete zanechat v redakci Tachovského deníku, rádi je hledačům předáme. redakce.tachovsky@denik.cz

Autor: Antonín Hříbal

8.7.2014
SDÍLEJ:
Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Představení nového loga a tabule v rámci projektu záchrany Böttgerova sloupu ve spolupráci s německou firmou v rámci projektu Böttger.

Obora představila logo s Böttgerovým památníkem

Čtvrtek na Stříbrsku: Dvě dopravní nehody a požár valníku se slámou

Tachovsko – O čtvrtečním odpoledni na Stříbrsku se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Záchranné složky totiž museli hned třikrát vyjíždět k různým případům.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

OBRAZEM: Setkání s indiány vystřídalo kroužkování ledňáčků

Tachovsko – Společnému soužití člověka s přírodou se věnoval příměstský tábor s Dětským domovem Domino Plzeň.

Petr Ardeleanu bude v sobotu pískat na Baníku

Tachovsko – Ve čtvrtém kole nejvyšších fotbalových soutěží nebudou chybět ani jména všech tří Tachováků, kteří v nich působí. Dva z nich se vydají na Moravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení