Louka mezi silnicí a lesem a na ní zdánlivě chaoticky pobíhající týdenní mládě srnky. V současné době to může být běžná situace, na kterou ale někteří řidiči nebo návštěvníci lesa reagují nevhodně. Zastaví, mládě naloží do auta a v domění, že mu tím pomohou zachránit život ho odvezou do nebližší záchranné stanice živočichů.

To je ale špatně. „Nedavno jsem byl zavolán k podobnému případu do Kokašic. Srnče jsme sice přijali, ale nevíme, jak to dopadne,“ řekl Karel Bobál ze Záchranné stanice živočichů ve Studánce. „Problém je naučit ho pít a odchovat,“ dodal o asi týdenním srnčeti.

Takové případy by se ale nemusely stávat. „Nejlepší, co můžou lidé udělat, je nechat srnče nebo koloucha tam, kde je a zavolat nás telefonem. My už zjistíme, jak to je s jeho mámou a učiníme případná opatření,“ vysvětlil Bobál. Srnky nebo laně totiž nechávají mláďata osamoceně a vrací se k nim. „Nakrmí je a pak jsou opodál, aby nenalákaly na mladé predátora. V tom okamžiku se může zdát, že ho matka opustila. Lidé dělají chybu, že si pak mládě berou domů, nebo ho přivezou k nám,“ potvrzuje Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. Když někdo vidí osamocené mládě na louce v poli nebo lese, měl by ho podle ochránců raději nechat na místě.