Na pracovním trhu v příhraničí dochází k zajímavému jevu – do fabrik se směnným provozem, montážních provozů a skladů v průmyslových zónách míří čím dál více lidí vietnamské národnosti.

Postupně vytlačují Slováky a Ukrajince, které ve velkém dovážely pracovní agentury.
„Nedávno se dva vietnamští dělníci byli ptát na práci v naší firmě. Říkali, že musí do práce, protože kvůli neustálým kontrolám celníků museli zavřít krámek na tržnici,“ popisuje svou zkušenost vedoucí jedné z firem v Boru.

V příhraničí pracovní trh v posledních měsících výrazně ožil, je tu rekordně nízká nezaměstnanost.
Úřad práce v Tachově hlásí, že uplatnění nemá pouhých 5,9 procenta práceschopných lidí. Jde o zatím nejnižší údaj od doby, kdy se nezaměstnanost začala sledovat.

„V registru je 1909 osob bez práce, máme pro ně zhruba 859 volných míst,“ informoval Eduard Šimůnek z oddělení trhu práce ÚP Tachov.
Počet nezaměstnaných je nižší o 143 osob, než minulý měsíc, a o 194 lidí, než vloni.
Mezi nejrizikovější skupiny ohrožené nezaměstnaností patří nadále starší lidé nad 50 let, ženy, kterým v dojíždění do práce brání péče o děti, a osoby se zdravotním omezením.

Na jedno volné místo nyní připadá 2,2 uchazeče o práci. Poptávka je po šičkách, montážních dělnících, obsluze lisovacích strojů, řidičích kamionů, nebo svářečích.